0

Makyajda Renk Karışımları

Makyajda hedeflenen asıl amaç, yüzdeki kusurları kapatmak ve yüzün güzel bölümlerini ön plana çıkartmaktır. Bunun için makyajda renk karışımlarından yararlanmak gerekir. Makyajda renk uyumu, ışık ile yüzün iyi bölümlerini daha net ortaya çıkartır; gölge ile de kusurları gizler. Bu nedenle makyajda renk seçimi çok önemlidir. Açık renkler, yüzün uygulanan bölgesini daha büyük gösterirken, koyu renkler ise uygulandığı bölgeyi daha küçük gösterir.Radyo Dinle

Makyajda renk seçimi yaparken şu detayları dikkate alabilirsiniz: Yüzdeki koyu bölgeleri yumuşatmak için açık renklerden yararlanın; açık renkleri aynı zamanda, dar alanları geniş göstermek için de kullanabilirsiniz. Yüzdeki uzun bölümleri kısa göstermek ve geniş alanların daha dar görünmesini sağlamak için ise koyu renklerden yararlanabilirsiniz.

Makyajda renk karışımları ile bazı bölgeleri ön plana çıkartabilir ve kusurlarınızı gizleyebilirsiniz. Bunu kontrast ile sağlayabilirsiniz ve makyajda renk uyumunda kontrast, iki ayrı rengin yanyana gelmesi ile ortaya etkileyici bir zıtlık çıkartmak anlamında kullanılmaktadır. Siyahı bir renk ile karıştırdığınızda, siyaha karışan rengin parlaklığı azalır. Aynı rengi beyaz ile karıştırırsanız, rengin daha canlı olmasını sağlamış olursunuz. Makyajda renk karışımları daha çok, göz makyajında, gölgeleri yok ederek, göz rengini ortaya çıkartmak için kullanılır.

Makyajda renk uyumu ve makyajda renk seçimi ile bazı hileler yapabilirsiniz:

■ Burnunuz uzun ise burun ucuna biraz koyu ton fondöten uygulayın ve bu bölgeye fondöteni güzelce yedirin. Böylece burnunuz daha kısa görünecek ve fondöten de düz bir çizgi olarak görünmeyecektir.

■ Burnunuz geniş ise burun kanatlarınıza koyu renk, burnunuzun üzerine de açık renk fondöten uygulayın. İki rengin arasındaki geçiş görünümünü ortadan kaldırmak için iyice yedirin. Sonrasında da pudra kullanımı ile makyajınızı sabitleyerek, geniş burun görünümünden kurtulun.

■ Çok küçük bir çeneniz var ve görünümü de içe doğru ise çenenize açık renk bir fondöten uygulayın. Kullandığınız rujun rengi koyu ve parlak olmasın. Böylece dikkatleri gözlerinizden uzak tutmuş olursunuz. Gözlerinizi ise belirginleştirmek üzere dikkatleri göz makyajına çekecek tonlar kullanın.

■ Çıkık bir çeneniz var ise çenenizin ucuna koyu renk bir fondöten uygulayıp, üzerine de pudra sürün. Dudaklarınıza canlı renklerde bir ruj uygulayarak çenenizin ön plandan geri plana düşmesini sağlayın

■ Gözleriniz birbirine yakın ise gözünüzün iç kısmından ortasına kadar açık renk bir far uygulayın. Ortadan dışa kadar da koyu renk bir far uygulayın. Far geçişinin belirgin olmaması için fırçadan yardım almayı ve ortada renkleri karıştırmayı unutmayın.

■ Gözleriniz birbirinden uzak ise gözün iç kısmından ortasına kadar koyu renk far kullanıp, ortasından dışına kadar da açık renk far kullanın ve yine farların ortasındaki çizginin belirginliğini kaybetmesi için fırçadan yardım alın


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.