0

Makyaj Nasıl Yapılır?

Biz kadınlar, küçük yaşlarda özenti ile başladığımız Makyaja, yaşımız ilerledikçe, kendimizi daha iyi hissetmek, kusurlarımızı kapatmak… gibi nedenlerden dolayı devam ederiz. Ancak, eğer makyaj yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında yeterince bilgi sahibi olmazsak, yaptığımız makyajın bizi memnun etmesini de bekleyemeyiz. Peki makyaj nasıl yapılır? Makyaj Yaparken nelere dikkat edilmeli? İşte sorularınızın yanıtları:Radyo Dinle

Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
Makyaj Nasıl Yapılır?

■ Makyaj yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, yapılan makyajın, nasıl bir cilde uygulanacağının bilinmesidir ki bunun için de kişinin önce cildini tanıması gerekir: Gözlerin büyük mü; yoksa küçük mü olduğu, cildin yağlı olup olmadığı, nerelerde kusur bulunduğu… gibi detaylar önemlidir.

■ Sonraki önemli nokta ise, makyajın ne için yapılacağıdır: Kusurları mı kapatmaya çalışıyorsunuz? Doğal mı; yoksa gösterişli bir makyaj mı hedefliyorsunuz? Gece makyajı mı; yoksa dışarı çıkarken kullanacağınız bir makyaj mı istiyorsunuz? Makyajla değiştirmek istediğiniz şeyler var mı?

Gözü Büyük Göstermenin Yolları

Bu bilgileri kendiniz için, yine kendinizden edinin. Kaynak siz olduğunuz için, ulaşmak hiç de zor olmayacaktır. Ve sonrasında, istediğiniz makyajı yapmaya başlayabilirsiniz. Peki nasıl? İşe ilk olarak, yüzünüzü yıkamakla başlayın. Cildinizin makyaj öncesinde temiz olması çok önemlidir. Ve sonrasında, adım adım makyaj aşamaları şu şekilde:

■ Cilt temizliğinin ardından cildiniz kuru ise, elinize az miktarda nemlendirici alın ve bunu yüzünüze nazik bir şekilde dağıtmakla işinize başlayın.

Göz Makyajı: Far kullanmak, göz makyajında çok önemlidir. Eğer far kullanmayacaksanız bile, ten rengi bir farı ya da pudrayı gözlerinize, baz olarak uygulamanız çok önemlidir. Ardından ister göz kalemi, isterseniz de eyeliner kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Ve bunun sonrasında rimel kullanarak kirpiklerinizi dolgunlaştırın ki, göz makyajınız daha alımlı görünsün.

Fondöten: İşe ilk olarak, cilt tonunuzu eşitlemekle başlayın. Bunu elbette fondötenle yapacaksınız. Ve fondöteni seçerken, cilt renginizden ne çok açık; ne de çok koyu bir tonda olmalıdır. Bu nedenle, fondöten seçimini, onu elinize değil, boynunuza uygulayarak yapmalısınız. Aldığınız fondöteni uygun bir fırça ile cildinize uygularsanız, daha kalıcı olmasını da sağlamış olursunuz.

Kapatıcı: Uygun bir fırça kullanılarak sürüldüğünde fondöten gibi kalıcılık süresi artan kapatıcı, fondötenden sonra sürülen ve cilt kusurlarını kapatan makyaj malzemelerinden bir tanesidir. Cilt renginize uygun seçilmesi kadar, kapatacağı kusurun ne olduğu da çok önemlidir.

Allık: Hem cilt, hem de makyaj renginize uygun olması gereken allık, vurgu için son dokunuş olması adına önemlidir. Allık süreceğiniz fırçanın da önemli olduğunu unutmamalısınız.

Ruj: Rujların çeşitliliği her geçen gün artsa da, yapmış olduğunuz makyajla bir bütünlük oluşturması gerekir. Bu nedenle de; göz makyajınız koyu ise ruj renginiz açık olmalı, ruj renginiz koyu olacaksa göz makyajınız açık olmalıdır. Bu sayede, dikkatlerin tek noktaya çekilmesi sağlanmış olur.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.