0

Makyaj Malzemeleri Ne İşe Yarar?

makyaj malzemeleriPek çoğumuz makyaj malzemeleri hakkında ihtisas yaptı; hatta yakında profesör olacak… Ama yine de, birinin yüzünde çok fazla fondöten görebiliyoruz, ve parlıyor, kimi ise, kapatıcı kullanıyor; ama kullandığı kapatıcı göz altı morluklarının daha da belirgin hale gelmesine sebebiyet veriyor… Peki o halde işin doğrusunu öğrenmeye, makyaj malzemeleri ne işe yarar; ve makyaj malzemeleri nasıl kullanılır sorularının yanıtlarını almaya ne dersiniz? Bu yazımızda sizlere, Fondöten, B krem, CC krem, Kapatıcı, ve Pudra hakkında detaylı bilgilerden söz etmeye çalışacağız…Radyo Dinle

Fondöten Nasıl Kullanılır?
Fondöten Ne İşe Yarar?

Fondötenin kısaca, makyaj yapılan cildi pürüzsüz gösteren, makyajın olmazsa olmaz parçası olduğunu söyleyebiliriz. Ama, etkin sonuç alabilmek adına mutlaka cilt tipine uygun olarak seçilmesi gerekmektedir. Cildiniz yağlı ise, mutlaka likit fondötenlerden uzak durmalısınız; aksi halde, fondötenli cildinizin parlaması durumu söz konusu olacaktır… Çünkü yağlı olan cildiniz, likit fondöten ile daha da çok yağlanır.

Cilt tipiniz yağlı ise, fondöteni uygulamanızın sonrasında, üzerini pudra ile sabitlemeniz gerekmektedir. Ancak eğer kuru bir cildiniz varsa, sabitleme işleminden çok gereksinim duyduğunuz, fondöten kullanmadan önce cildinize nemlendirici uygulamanızın gerekliliği olacaktır.

BB Krem Ne İşe Yarar?

Makyaj malzemeleri arasında son zamanlarda kendisine önemli bir yer edinen BB krem, cildinizin daha canlı, ve doğal görünmesini sağlamak adına kullanılmaktadır. BB krem içeriğinde, cilt renginize uygun nemlendirici, makyaj bazı, kapatıcı, renk eşitleyici, fondöten; ve güneş kremi bulundurur. İşiniz acil ise; ya da makyaja çok zaman ayırmayı sevmeyenlerdenseniz; veya uygun bir fiyata, makyaj malzemelerinin hepsini almak istiyorsanız, BB krem tam size göredir.

BB krem kullanmak için yine de mümkünse, önce nemlendirici kullanmalı, kurumasını beklemenizin ardından da BB kreminizi uygulamalısınız. Ardından göz makyajı, ruj, allık sürerek, makyajınızı tamamlamış olursunuz…

CC Krem Ne İşe Yarar?

BB krem ile CC krem birbirlerine çok yakın ürünler olmalarına karşın, makyaj malzemeleri arasında yer alan farkları: CC kremi, ciltteki kızarıklıkları da gidermesi; ve renk eşitleme özelliğidir. Renk eşitleme BB kremde de var olmasına karşın, CC kremde daha etkilidir. Kullanımı ise BB krem ile aynıdır.

Kapatıcı Nasıl Kullanılır?
Kapatıcı Ne İşe Yarar?

Aslında bir kadının makyaj çantasında mutlaka bulunması gereken kapatıcılar, her zor zamanda imdada yetişen makyaj malzemeleri arasında yer almaktadırlar. Her zaman fondöten; ya da diğer makyaj malzemelerini kullanamayabilirsiniz. Ama kapatıcı kullanımı her zaman kolaydır. Göz altı morluklarını kapatmak, ve sivilce izlerini gidermek için gerekli olan sadece, cilt rengine uygun bir kapatıcıdır. Stick kapatıcı olması ise tercih sebebidir.

Kullanım öncesinde bölgeye nemlendirici uygulanması; ve uygulanan nemlendiricinin kurumasının beklenmesi, kapatıcının daha kolay dağılmasını olanaklı hale getirmektedir. Sonrasında, aşırıya kaçmamak sureti ile uygulayabilir, nazik hareketler yapmak şartı ile parmak uçlarınızla; ya da makyaj süngeri ile dağıtabilirsiniz.

Pudra Nasıl Kullanılır?
Pudra Ne İşe Yarar?

Makyaj sabitlemek için kullanılan pudralar, yağlı ciltlerin parlamasını önlemek adına da kullanılabilirler. Eğer cildinizde çok fazla problem varsa, pudranın kapatıcılık özelliğinin yeterli olmayacağını belirtmeliyiz. Kuru cildiniz varsa da pudrayı, pürüzsüz bir cildiniz olsa dahi kullanmamalısınız, çünkü cildinizde dökülmelere neden olacaktır…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.