0

Göz Kalemi Sürmek Zararlımı?

göz kalemi sürmenin zararlarıMakyajın vazgeçilmezi göz makyajı, göz makyajının vazgeçilmezi ise göz kalemi kullanmak… Peki göz kalemi sürmek zararlımı? Genellikle makyaj malzemelerinin zararlı olduğu gibi göz kalemi sürmenin zararlarının da bulunduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Evet, tahmin ettiğiniz gibi göz kalemi kullanmak zararlı… Peki göz kalemi sürmenin zararları neler?Radyo Dinle

Göz kaleminin içeriğinde bulunan maddeler arasında, doğal yapıştırıcılardan balmumlarına, yağlara, silikonlara kadar pek çok madde bulunmaktadır. Göz kaleminin içeriğinde bulunan bu maddeler, gözün doğal yapısına zarar vermeyecek, göz kırpmayı, gözyaşının içeriğini; ya da gözün terlemesini etkilemeyecek, ya da en az şekilde etkileyecek oranda kullanılmalıdır; ama bunun ne kadar yapıldığını test edebilmek oldukça zordır; hele bir de ucuz göz kalemi kullanımının yoğun olduğu günümüzde… Sonrasında da merak eder dururuz: göz kalemi sürmek zararlımı? İsterseniz gelin bakalım göz kalemi sürmenin zararlarına…

Öncelikle hatırlatalım: Göz kalemi kullanmak, ya da diğer göz makyajı ürünlerinden yardım almak, bu malzemelerin, gözyaşı tabakasına girmesi anlamına gelmektedir. Eğer bir günden fazla kullanılan, ve temizlenmeyen göz kalemi kullanımı söz konusu ise, kullanılan kontakt lense, göz kaleminin içeriğinde bulunan yağların, ya da balmumlarının yapışması durumu söz konusu olabilir. Peki ya bir günden az kullanılırsa?

Göz makyajı malzemelerinin parçacıkları, göze bir rahatsızlık hissi verir; bu durumda gözün hassaslaşması durumu söz konusu olur, ama sadece bununla kalmaz, göz kuruluğuna da sebebiyet verebilir.

Bir göz kaleminin senelerce kullanılmaması, gözde problem varken kullanılan göz kaleminin ise, problem sonlandıktan sonra kullanılmaması önerilir. Br başkasının kullandığı göz kalemi de kullanılmamalıdır. Çünkü gözde bulunan zararlılar göz kalemine, sonrasında da yeniden göze bulaşabilir, ya da, kullanım dolayısı ile göz kaleminin kendi ürettiği bakteriler göze bulaşabilir. Bu durum, gözün kızarmasına, tahriş olmasına, göze enfeksiyon bulaşmasına, ya da bulanık görmelere neden olabilir.

Göz kalemi sürmenin zararları arasında, kontakt lens kullanımının, göz kaleminin sürülmesinden sonra gerçekleştirilmesi de yer almaktadır. Bu durum, kontakt lensin bulutlanmasına sebebiyet vermektedir.

Göz kalemi kullanmak istediğiniz her sefer, kalemin ucunu açarak keskinleştirmek, çevirmeli uç ile açılan göz kalemini, her kullanımda biraz kesmek, biten göz kalemini dibine kadar kullanmadan atmak, göz kalemi sürmenin zararlarını biraz olsun azaltabilmek adına alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.