0

Sistit Nasıl Önlenir

sistit nedenleriHalk arasında mesane iltihabı olarak bilinen, ve hemen hemen her kadının hayatında bir sefer yaşamış olacağı sistit, tedavi edilmemesi halinde böbrek iltihabına dönüşebilen bir kadın hastalığı olarak tanımlanabilmektedir. Özellikle antidepresan ilaç kullanımı, menopoz, kabızlık; ya da gebelik… gibi durumlarda daha sık gözlemlenen sistit ile ilgili bilgiler, sistitin belirtileri, sistit nedenleri gibi pek çok bilgiyi yazımız içerisinde bulabilirsiniz:Radyo Dinle

Sistitin Belirtileri Nelerdir?

Sık sık idrar gereksinimi hissetmekle birlikte, idrarın miktarının da fazla olması, ya da, sık sık idrar gereksinimi hissedilmesine karşın idrarın miktar olarak az olması, idrar sırasında yanma hissedilmesi, idrarın kanamalı olması, renginin bulanık, kokusunun ise kötü olması, Problemli bölgede rahatsızlık; ve baskı hissedilmesi sistitin belirtileri arasında yer almaktadır.

Sistitin belirtileri arasında ayrıca, ateş de gözlemlenebilir. Eğer yaşı 5’ten küçük bir kızınız varsa; ve halsiz, iştahsız, sinirli ise; ve sürekli kusuyorsa, bu unsurların da onun için, sistitin belirtileri arasında yer aldığını bilmelisiniz. Yaşlı kadınlar için sistitin belirtileri ise, kafa karışıklığı, güçsüzlük; ve ateş olarak sayılabilmekte olup, yaşlı kadınlar sistit olduklarında, idrar ile ilgili bir belirti ile de karşılaşmayabilirler…

Sistit Nedenleri Nelerdir?

Sistit nedenleri arasında yer alan en önemli etkenin bakteriyel enfeksiyonlar olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bu bakterilerin en önemlileri ise bağırsaklardan geçer. Tuvalet temizliğinin arkadan öne doğru yapılması, sistit oluşumu için zemin hazırlayan en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Karşı cins ile sık birliktelik yaşayıp, doğum kontrol yöntemlerini sık kullanıyor olmak, menopoz, ve gebelik gibi zamanlarda da sıklıkla gözlemlenen hormonal değişimler, İdrarın yeteri kadar atılamaması, ki bu durumun en önemli nedenleri arasında şeker hastalığı, ve idrar kesesinin sarkması yer almaktadır.

Vücut direncinin düşmesine sebebiyet veren, HIV, ve kanser gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklar, üreme organlarında bulunan enfeksiyonlar, söz konusu bölgede deodorant gibi yabancı maddelerin kullanılması gibi etkenler de sistit nedenleri arasında yer almaktadır.

Sistit Nasıl Önlenir?

Sistiti önlemek için yapılması gereken en önemli şey, gün içerisinde ortalama sekiz bardak su içmek, ve idrar gereksinimi hissettiğinizde de idrar kesesini hemen boşaltmaktır. Böylece enfeksiyonlardan korunabilme şansınız; ve enfeksiyonların atılımı olanaklı hale gelmektedir.

Problemli bölgede, içeriğinde kimyasal bulunan yabancı maddelerin, deodorant, sabun… gibi şeylerin kullanılması önerilmemektedir. Kullanılan giysilerin de sistiti önlemek için önemli etkilerinin bulunduğunu unutmamak gerekir, dar pantolon giymeyip, pamuklu çamaşır kullanımını tercih etmek bu anlamda önemlidir.

İçeriğinde kızılcık bulunan destek ürünlerinin sistiti önlemek için etkili olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. Bunun yanında, acı; kahve, meyve suyu gibi problemli bölgede asit etkisi yaratacak şeylerin içilmemesi gerekmekle birlikte, temizliğin de arkadan öne değil, öncen arkaya doğru yapılması gerektiği unutulmamalıdır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.