0

Polikistik Over Nedir?

Pek çok kadının, hayatında en az bir sefer karşılaştığı polikistik over hakkında bilgiler aktaracağımız yazımız içerisinde, polikistik over nedir, polikistik over belirtileri nelerdir, polikistik over nasıl geçer gibi soruların yanıtlarını bulabileceksiniz. Eğer sizin de böyle bir probleminiz olduğunu düşünüyorsanız, hemen bir Jinekolog yardımı almalı ve bu sorundan kurtulmaya çalışmalısınız.Radyo Dinle

Polikistik Over Nedir?

Kadınların hem metabolik; hem de hormonal anlamda tüm vücutlarını etkileyen, doktorların bazılarına göre teşhisi sadece, yumurtalıklarda bulunan küçük kistlerle konulabilen, kimilerine göre ise buna gerek kalmadan da teşhis edilebilen hastalığın adı polikistik overdir.

Polikistik Over Neden Olur?

Polikistik over hakkında bilgiler, henüz çok yeterli değildir. Bu nedenle hastalığa neyin sebep olduğu da tam olarak bilinmemektedir. Ama genel olarak genetik ve sağlıksız beslenme dolayısı ile polikistik over sendromunun ortaya çıktığı da herkes tarafından bilinmektedir.

Polikistik Over Belirtileri Nelerdir?

Hastalık hakkında net bilgiye hala sahip olunamadığını düşününce, doktorlar arasında farklı belirtilere neden olabileceği görüşünün bulunması da çok yadırganacak bir durum gibi görünmüyor. Genel olarak polikistik over belirtileri:

Vajinal Mantar Nasıl Geçer?

■ Adet düzensizliği
■ Kilo alma
■ Kısırlık
■ Yüzde kıllanma
■ Sivilce oluşumu
■ Saç dökülmesi
■ İleri yaş kadınlarda Tip 2 diyabet ve kalp damar yolu hastalıklarına neden olabilme

Polikistik Over Nasıl Geçer?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki, polikistik over tedavisi, tıpkı hastalığın kendisinde olduğu gibi, tam olarak bulunabilmiş değildir. Ama doktorlar yine de, doğum kontrol hapları ile, sağlıklı beslenme ve çeşitli egzersiz yöntemleri ile hastalığı kontrol altında tutabilmektedirler.

Adetliyken İlişkiye Girilir Mi?

Vücuttaki insülin seviyesinin yüksek olması, polikistik over belirtilerinin ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, insülin seviyesini düşürebilecek besinler arasında yer alan karides, avokado, çilek ve kiraz ile sebze tüketimi, hastalık belirtilerini azaltma konusunda etkili rol oynayabilmektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.