0

Disparoni Nedenleri Nelerdir?

disparoni nedenleriPek çok kadın bize, eşimle birlikte olurken canım acıyor şeklinde şikayetler ile başvurmakta, ve asıl adı disparoni olan bu problemin nedenlerini öğrenmek istemektedir. Aslında bu sorunun çözüm yeri internet ortamındaki siteler değil, jinekologlarda bulunmaktadır; ve, zor olmayan tedavi yöntemlerle disparoni sorununa çözüm bulunmaktadır. Ama biz kadınlar, doktora gitmek istememek, ya da problemimizi dile getirirken utanmak… gibi nedenler dolayısı ile, eşimle birlikte olurken canım acıyor şikayetinin yanıtını internet üzerinde bulmaya çalışmaktayız. Hal böyle olunca, eşi ile birlikte olmak istemeyen kadın, eşin ihtiyaçlarını başka kadınlarla giderme çabası… evlilikleri bitiş noktasına getirmektedir. Peki disparoni nedir, disparoni nedenleri nelerdir? Gelin bu sorunun yanıtlarını birlikte gözden geçirelim…Radyo Dinle

Disparoni Nedir?

Eşimle birlikte olurken canım acıyor diyen kadınların yaşadıkları problemin adı disparoni olup, aslında bir jinekolojik muayene sonrasında disparoni nedenleri bulunabilmektedir. Sonrasındaki tedavi aşaması da bir o kadar kolay olan disparoni nedenleri enfeksiyonel, fizyolojik; ya da psikolojik olarak değişim gösterebilmektedir. İsterseniz gelin, disparoni nedenlerine daha detaylı bir şekilde bakalım…

Disparoni Nedenleri Nelerdir?

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi disparoni nedenleri arasında psikolojik, fizyolojik; ya da enfeksiyonel nedenler yer alabiliyor. Ancak bu nedenler arasındaki en etkili unsurlardan bir tanesi menopoz döneminin kadın için yaklaşmış olmasıdır. Menopoz ile birlikte yaşanan hormonal değişimler, kendini menopoz öncesinden itibaren göstermeye başladığından, söz konusu bölgede yeterli sıvı, ve dolayısı ile kayganlık oluşmadığı için ağrı durumu söz konusu olabilmektedir. Yine aynı zamanda, menopoz öncesinde, problemli bölgenin elastikiyetini kaybetmiş olması da disparoni nedenleri arasında yer alabilmektedir. Sonuç itibari ile elastikiyetin olmadığı bölgede rahat bir birliktelik imkanı bulunmamaktadır.

Menopoz sonrasında disparoni nedenleri arasında yer alan bir diğer unsur da doğum sırasında oluşmuş olan yırtıklardır. Bu yırtıklar, görünürde tedavi edilmiş dahi olsalar, menopoz sonrasında yeniden, disparoni problemi ile birlikte gündeme gelebilmektedir.

Kullanılan duş jelleri, ya da problemli bölge temizleyicileri de disparoniyi gündeme getirebilmektedir; çünkü bölgenin pH seviyesini değiştirebilen bu ürünler, bölgede kuruluğu tetikleyebilmekte; ya da buna neden olabilmektedirler.

Bağırsaklarda gözlemlenen huzursuz bağırsak sendromunun da eşimle birlikte olurken canım acıyor şikayetine neden olabileceğini belirtmeden geçmemeliyiz.

Birlikteliğin bir kaç saat sonrasında da devam edebilen disparoni problemini yaşıyorsanız, mutlaka bir jinekoloğa gitmeniz önerilmektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.