0

Hamile Kalmak İçin En Doğru Zaman

Pek çok kadın, hamile kalmak için en doğru zaman hakkında bir çelişki içerisindedir. Ne zaman hamile kalırım, ya da ne zaman hamile kalınır diyenler için gerekli cevapları yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Hamile kalmak için en doğru zaman, adet dönemi ve yumurtlama dönemi ile yakın ilişkilidir. İsterseniz zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…Radyo Dinle

Ne Zaman Hamile Kalırım?
Ne Zaman Hamile Kalınır?

Hamile kalmak için en doğru zamanı bilebilmeniz adına, size öncelikle bazı bilgilerin aktarımını gerçekleştirelim: Bir kadının vücudunda, br spermin canlı kalabilme süresi bir kaç gündür. Ancak, yumurtanın canlı kalabilme süresi, sadece bir gündür. Bu nedenle, yumurtlama döneminin ne zaman olduğunu bilmek, hamile kalmak için oldukça önemlidir. Uzmanların önerisi, yumurtlama döneminden beş gün önce başlamak sureti ile, partnerinizle, her gün birlikte olmanız yönündedir ve bu birliktelikler, yumurtlama döneminden bir gün sonraya kadar da devam etmelidir.

Sperm Sayısını Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Aslında genel olarak, hamile kalmak için, her ay altı gün olan fertil dönemi değerlendirmek gerekmektedir. Fertil dönemde yumurta salınımı gerçekleştirilir ve gerçekleşen yumurta salınımından oluşan yumurtalar, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, sadece bir gün yaşarlar. Ancak bir sperm, bir kadının vücudunda, bazen bir haftadan daha uzun süre canlı olarak kalabilir. Bu nedenle, hamile kalmak için fertil dönemin değerlendirilmesi çok önemlidir.

Yumurta salınımının gerçekleşmesinin bir gün öncesinde, eşinizle birlikte olmanız halinde, vücudunuzda canlı kalacak olan spermin, bir gün sonra salınacak olan yumurtayı döllemesi ihtimali oldukça yüksek olacaktır. Ancak siz, yumurtlama döneminin ne zaman olacağı hakkında net bir bilgiye sahip olamayabilirsiniz. Bu nedenle, adet döneminin bir gün öncesinde de, adet döneminin bir gün sonrasında da eşinizle birlikte olmalı, yani olabildiğince şans değerlendirmesi yapmalısınız. Bu noktada uzmanlar, birlikteliğe en çok bir gün ara verilmesi önerisinde bulunmaktadırlar.

Hamile Kalmak İçin İncir Kürü

Sadece yumurtlama döneminde de hamile kalacaksınız diye bir kural yok elbette. Kadındaki servikal mukus salınımının gerçekleştiği zamanlarda da birliktelik gerçekleştirilebilir ve bu birliktelik sayesinde sperm yumurtaya daha kolay ulaşacağı için hamile kalma ihtimali artabilir. Servikal mukusun salgılanmasının, hamilelik belirtileri arasında yer aldığını da belirtmeden geçmemeliyiz.

Yumurtlama döneminin ne zaman olduğunu bilmiyorsanız, öğrenebilmek adına, tıpkı hamilelik testleri gibi, evde yumurtlama dönemi testleri yapabilir ve yumurtlamanın 12 – 48 saat aralığında başlayıp başlamayacağını öğrenebilirsiniz ki söz konusu bu testler, yumurtlama döneminde seviyesi değişen bazı hormonlar hakkında edindikleri bilgilere göre sonuç verirler.

Hamile Kalmak İstemiyorum Ne Yapmalıyım?

Sabah – akşam olmak üzere, günde iki kere ölçeceğiniz bazal vücut derecesinin de, yumurtlama döneminiz hakkında bilgi verebileceğini belirtmeliyiz. Ölçtüğünüz bazal vücut derecesinde göreceğiniz çok küçük değer artışları bile, size yumurtlama döneminizin başladığı yönünde bilgi verecektir.

Fiziksel bazı belirtiler de size, yumurtlama döneminiz hakkında bilgi verebilir, ancak her kadın için bu belirtilerin aynı olmadığını da belirtmeliyiz. Bazen göğüs hassasiyeti, bazen şişkinlik, karın bölgesinde kramplar ya da hafif kanamalar, kadınlar için yumurtlama dönemi belirtileri arasında yer alabilmektedir.

Hamile Kalamamanın Nedenleri

Tüm bunların yanında, 20 – 30’lu yaşlarda daha kolay hamile kalabileceğinizi belirtmeliyiz. Ama yine de tüm çabalarınıza rağmen hamile kalamıyorsanız, doktora başvurup, bunun nedenini ve durumu kolaylaştırabilmek adına neler yapabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.