0

Kaç Yaşında Hamile Kalınmalı?

Günümüz yaşam koşullarında, pek çok kadın genç yaşta evlenmeyi tercih etmiyor. Önce okul, sonrasında kariyer… derken, ideal hamilelik yaşı geçebiliyor. Aslında pek çok kişinin, ideal hamilelik yaşı kaçtır; ya da kaç yaşında hamile kalınmalı sorusunun yanıtları konusunda da bilgisi bulunmuyor. Biz sizlere, ilerleyen bölümlerde; merak ettiğiniz bu konu hakkında bilgilerden söz etmeye çalışacağız.Radyo Dinle

Kaç Yaşında Hamile Kalınmalı?
İdeal Hamilelik Yaşı Kaçtır?

Kadınlarda doğurganlık sisteminin zayıflaması ve yumurta rezervlerinin azalması dolayısı ile ideal hamilelik yaşı 21 – 30 arası olarak saptanmış bulunmaktadır. Bununla birlikte, 35 yaşına kadar, rahat bir şekilde gebelik süreci devam edebilir. Ancak 35 sonrasında hamile kalabilme şansı azalmaktadır. 40 yaşının sonrasında ise bu şans oldukça düşük olmaktadır.

Ancak her şeyin ötesinde bir de, ileri yaşlarda hamile olanları görüyoruz. Olmaz değil elbette; gayet de olabilirliği bulunan bu durum, doğurganlığın kadında azalmış olması dolayısı ile hem gebeliğin sağlıklı olması adına risk taşımakta; hem de vücut için önemli problemlere neden olabilmektedir. Bundan dolayı ideal hamilelik yaşına dikkat edilmesi önerilmektedir.

İdeal yaşta hamile olan anne adaylarının dahi tansiyon kontrolü yaptırmaları ise doğru olacaktır. İdeal yaşta yaşanan korunmasız ilişkiler, %25 oranında, herhangi bir problem yok ise gebelikle sonuçlanacaktır. Özellikle de 20 – 24 arası bunun için çok uygundur. Adet kanamalarının düzenli olması, yumurtlama fonksiyonlarının düzenli ve sağlıklı olduğunu gösterir ve dolayısı ile de gebelik zor olmayacaktır.

35 yaş üzerindeki gebeliklerde down sendromu riski, 35 yaş öncesine göre daha fazladır. Bununla birlikte, 38 yaşın sonrasındaki gebeliklerde, bebekte anomali riskinin daha yüksek olacağını da belirtmeden geçmemeliyiz. Bu sorunların temelinde hem yumurta rezervelrinin azalması; hem de anne adayının o zamana kadar karşılaşmış olduğu enfeksiyon ve kimyasal madde alımından söz etmek gerekmektedir.

İleri yaş gebeliklerinin riskli olduğu kadar, erken yaş gebeliklerinin de riskli olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. Henüz vücut fonksiyonları tam olarak yerine oturmamış olan erken yaş gebeliklerinde ölü doğum, düşük ve düşük kilolu bebek dünyaya getirme riskleri artış göstermektedir. Tüm bu nedenler dolayısı ile kendini fiziksel ve psikolojik olarak anne olmaya hazır hisseden kadınların, ideal hamilelik yaşında gebelik elde etmeleri önerilmektedir.

Yumurta kalitesinin düşmüş olması dolayısı ile ileri yaş hamileliklerinde ortaya çıkabilecek risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

■ Diyabet
■ Hipertansiyon
■ Bebekte görülen gelişme geriliği
■ Erken doğum
■ Plesenta Previa
■ Dış gebelik
■ Anomali
■ Düşük
Çoğul gebelik


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.