0

Hamilelikte Merak Edilenler

Hamilelikte merak edilenler, hem bebeğin gelişimi; hem de anne adayının sağlık durumu ile yakından alakalıdır. Pek çok kadın doktor muayene günlerini iple çeker; çünkü sorulacak pek çok sorusu vardır. Bu yazımızda sizlere, hamileyim akıntım var, hamileyim kanamam var… gibi, aklınızı karıştıran konular hakkında bilgilerden söz edeceğiz. Hangi durumlarda rahat olmalı, hangi durumlarda doktorunuzu aramalısınız hemen bakalım…Radyo Dinle

Hamilelikte Merak Edilenler

■ Hamileyim Kanamam Var: Bu durum, hem telaşlanılmaması gereken, hem de paniğe kapılmanızın gerektiği bir durumdur. Kanamanın miktarı az ise bu bir sorun teşkil etmez. Ancak kanama çok ise, plesentanın ayrılması; ya da düşük olasılığı var demektir. Bu kararı siz değil, doktorunuz vermeli. Bu nedenle, kanamayı fark ettiğinizde hemen doktorunuzu aramalısınız.

Epidural Anestezi Nedir?

■ Hamileyim Akıntım Var: Akıntı olması normaldir. Ancak akıntının miktarı da kanamanın miktarı gibi önemlidir. Eğer miktarda bir değişim söz konusu ise, durumu doktorunuzla paylaşmalısınız. Hamileliğinizin 37. haftasının sonrasında artan akıntı ise, doğumunuzun yakın zamanda gerçekleşeceğinin habercisidir.

■ Hamileyim Ateşim Var: Eğer ateşiniz, siz grip değilken, 37.5 derecenin üzerine çıkarsa, hemen doktorunuza danışmalısınız, çünkü bu durum hem bebeğinize, hem de size zarar verebilir. Uzun süre 39 derecenin üzerinde olan ateş, bebeğin zarar görme ihtimalini yükseltir. Sizin, herhangi bir neden olmaksızın, hamileyim ateşim var demeniz, ya zatürre, ya da böbrek iltihabı probleminiz olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle risklidir.

Hamileyken Yenmemesi Gerekenler

■ Hamileyim Karnım Ağrıyor: Hamilelikte merak edilenler arasında yer alan bu durum, gerçekten önemli ve risklidir. Hamileyim karnım ağrıyor diyorsanız, bu durumun, hamileliğinizin hangi sürecinde gerçekleştiğine bakmalısınız. Hamileliğin ilk üç ayında görülen karın ağrısı, bebeğinizi düşürdüğünüzü işaret edebilir. Apandisiti de işaret edebilen karın ağrısı, geç teşhis edildiğinde, bebeğinizin ölümüne dahi neden olabilir. Hamileliğin 37. haftasının sonrasındaki karın ağrıları, daha beklenen niteliktedir.

■ Hamileyim Bacağım Ağrıyor: Özellikle gebeliğinizin son aylarında görülen bacak ağrısı iyi sonuçlar ortaya çıkarmayabilir. Projesteron hormonu, hamilelikte artmaktadır. Bu durum, bacağınızdaki damarların genişlemesine neden olur ve bu genişleme, bacaktaki kan miktarını arttırır. Ancak bacağa giden kan akışı da yavaşlar. Eğer ağrıyan tek bir bacağınız ise, ama çok ağrıyorsa, önemli bir damar pıhtılaşması var demektir. Eğer bu pıhtı bacağınızdan akciğerinize giderse, ölüm ile dahi sonuçlanabilir. Bacağınız aynı zamanda sıcak ise, kızarık ve şiş ise, hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

■ Hamileyim Başım Ağrıyor: Hamilelikte merak edilenler arasında yer alan baş ağrısı, hamileliğinizin üçüncü ayından sonra şiddetini arttırdı ise, bu durum yüksek tansiyon belirtisi olabilir. Ve eğer böyle bir durum söz konusu ise hem sizin, hem de bebeğinizin hayatı tehlikeye girebilir. Bu nedenle, hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Doğum Çantasında Neler Olması Gerekir?

■ Hamileyim Bulanık Görüyorum: Eğer bulanık görme ile birlikte, gözleriniz kuruyor, karnınız ve başınız ağrıyorsa, mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü Preeklampsi sorununuz olabilir ve bu sorun beraberinde yüksek tansiyonu getirir. Yüksek tansiyon hem bebek, hem de sizin sağlığınız için önemli risk faktörlerindendir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.