0

Hamilelik Belirtileri

hamilelik-belirtileriHamilelik belirtilerini hissetmek, bazılarımız için heyecan verici, dünyanın en güzel duygusu olan anneliği bize tattıracak varlığın gelişi kadar güzel bir duygu olamaz… Ama bazılarımız için de korku dolu bir kabusun başlangıcı ki istenmeyen gebelikler bunun en önemli nedenini oluşturmaktadır. Bu nedenle, özellikle hamile olduğumu düşünüyorum diyenlere yardımcı olmak adına, hamilelik belirtileri nelerdir sorusunun yanıtlarını sizlere aktarmak istedik…Radyo Dinle

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

■ Hamilelik belirtilerinden ilki, implantasyon adı verilen, çamaşırda görülen hafif kan lekeleridir. Bu kanama durumu en fazla iki gün sürecek olup, embriyonun yerleşmesini göstermektedir; ve hamilelik başlangıcı olarak kabul edilir. Söz konusu bu kanamaların adet kanaması ile karıştırılması durumu da söz konusu olabilir; ama belirtmiş olduğumuz gibi, kanamalar en çok iki gün sürer, kendini lekeler şeklinde belli eder, ve yoğun bir durum söz konusu değildir.

■ Hamilelik belirtilerinden bir diğeri de, hepimizin bildiği gibi baş dönmesidir. Bu baş dönmesinin nedeni, annede yükselen HCG hormonundan kaynaklanmaktadır, ve HCG hormonu, gebelik hormonu olarak bilinmektedir. Gebeliğin başlamasından en çok iki gün sonrasında yükselmeye başlayan HCG hormonu, 1. haftanın sonuna kadar çok hızlı yükselir; ancak gebeliğin 10. haftasının sonuna kadar da, yavaş da olsa yükselişini sürdürecektir.

Hamilelikte Ultrason Hakkında Bilgiler

■ Hamileliğin ilk haftasında görülen belirtilerden bir diğeri de mide bulantısıdır… Mide bulantılarının başlaması ile birlikte iştahsızlık, göğüslerin büyümesi, hassasiyet; ve korku gibi hamilelik belirtileri de görülmeye başlayacaktır. Hepsinin de oldukça doğal olduğunu, ve sürecin getirisi olarak düşünülebileceğini unutmamak gerekir.

■ Göğüslerdeki hassaslaşma, ve büyüme hamileliğin devam etmesi ile birlikte sürecek, ve 6. haftaya gelindiğinde, ağrı da dahil olmak üzere en şiddetli halini alabilecektir. Göğüs uçlarının belirginleşerek, renginin kararması durumu söz konusu olacak, ve bu süreçte, özellikle hamileliğin ikinci haftası itibari ile, eşinizle birlikte olmak konusunda isteksizlik de yaşayabileceksiniz. Ve, eğer hamile olduğumu düşünüyorum diyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de bacak ağrılarıdır.

Hamilelikte Saç Boyama

■ Adet dönemindeki tarih gecikmeleri de hamile olduğunuzu anlamanızda size yardımcı olacaktır. Ama her adet gecikmesinin de hamilelik belirtileri ile alakalı olmadığını belirtmemiz gerekir. Stres gibi bazı olumsuz durumlar da adet gecikmelerine neden olabilmektedir.

■ Büyüyen rahim dolayısı ile baskıya maruz kalacak olan idrar torbasının, sık sık idrara çıkma isteğini gündeme getireceğini de belirtmeden geçmemeliyiz.

Epidural Anestezi Nedir?

■ Gebeliğin 3. – 4. aylarında aşerme durumları ile de karşılaşılmaktadır. Aşerme, hepimizin bildiği gibi, anne adayının canının bir şeyler çekmesidir. Ancak her hamilelik için aşerme durumunun söz konusu olmayabileceğini de belirtmemiz gerekir.

■ Hormonların değişimine de neden olan hamilelik, buna bağlı olarak, anne adayında duygu değişimlerine de neden olmaktadır. Çok çabuk ağlamak, sinirlenmek, kaygılanmak, stres, korku… gibi pek çok değişen duygunun, hormon değişimlerine bağlı olduğunu unutmamak gerekir.

Doğum Kontrol Hapı İçmeyi Unutunca Ne Yapılmalı?

■ Artan kilo ile birlikte, vücut ısısının değişiminden de söz etmek gerekir, ve bu ısı, genellikle artış olarak kendini gösterir. Mevsim her ne olursa olsun vücut ısısı artar; ama siz kış aylarında, bu nedenle üşümediğinizi düşünüp hasta olabilirsiniz. Bu anlamda dikkatli olmanız önemlidir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.