0

Doğum Yardım Parası 2015 Bilgileri

doğum yardım parasıMzellikle çalışan pek çok anne adayının merak ettiği bir konu olan doğum yardım parası ile ilgili bilgileri yazımız içerisinde sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Doğum yardım parası ne kadar; ve doğum yardım parası nereden alınır sorusunun yanıtları ile birlikte, çalışan anne; ve babaya ne gibi haklar sunulduğunu da yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere aktarmaya çalışacağız…Radyo Dinle

Doğum Yardım Parası Ne Kadar?

SGK tarafından resmileştirilen doğum yardım parasının, ailedeki çocuk sayısına göre değişiklik göstereceğini belirterek bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım. Çocuğun anne; ya da babasının her ikisi de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise annenin alacak olduğu doğum yardım parası, anne babadan sadece bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise ona verilecek. Uygulamanın hedefinde, çocuklara daha iyi standartlarda bakılması yer alıyor.

Dünyaya getirilecek olan ilk çocuk için 300 TL olarak belirlenmiş olan doğum yardım parası, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü, ve daha sonraki çocuklar için ise 600 TL olarak belirlenmiş bulunuyor. Yani, bundan sonra yapacağınız üç çocuk için alacağınız doğum yardım parası toplamda 1.300 TL’ye denk geliyor…

Çocuğunuz ilk okula başlayana, yani 5.5 yaşına gelene kadar, anneler olarak kısmi süreli çalışabilmenizin de söz konusu olduğu uygulamada, ilk çocuğunuzu dünyaya getirmenizin ardından iki ay, ikinci çocuğunuzu dünyaya getirmenizin ardından dört ay, üçüncü çocuğunuzu dünyaya getirmenizin ardından ise altı ay boyunca, hatta eğer memur iseniz, her çocuk için geçerli olmak kaydı ile altı ay boyunca, yarım gün çalışabileceksiniz. Bu zaman içerisinde maaşınızın yarısını işyerinden, diğer yarısını da İş-Kur’dan alacaksınız.

Ancak doğum nedeni ile annelere sağlanan hakların babalar için de geçerli olmadığını belirtmek yanlış olur… Doğumdan sonraki beş gün boyunca, babalar da doğum izni kullanabiliyor.

Doğum Yardım Parası Nereden Alınır?

15 Mayıs 2015’ten sonraki doğan çocuklarınız için almaya hak kazanacağınız doğum yardım parasını alabilmek için, ilk olarak, çocuğunuzun, ailenin kaçıncı çocuğu olduğuna bakılacaktır. İşlemleri gerçekleştirmek adına başvurularınızı, Sosyal Hizmet Merkezleri, Aile Ve Sosyal Politikalar İln Müdürlükleri, ya da yurtdışında yaşıyorsanız Konsolosluklar, ve Büyükelçiliklere yapabilirsiniz. Eğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyorsanız, başvurunuzu çalıştığınız işyerinde yapabilmeniz de mümkün olacaktır.

Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz, doğum yardım parası için direk olarak sizin başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kargo; ya da iadeli taahhütlü posta yolu ile de başvurunuzu yine şahsen gerçekleştirebilirsiniz.

Mavi kart sahibi iseniz, ve yurtdışında da yaşıyorsanız bu haklardan yararlanabilecek olup, konu ile ilgili daha detaylı bilgileri, Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’nden, ücretsiz telefon hatları olan 144; ve 183’ten alabilirsiniz…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.