0

Evi Geniş Göstermek İçin Öneriler

evi geniş göstermenin yollarıGünümüzün yaşam şartları o kadar zorlu, ve koşuşturmalı ki, içerisinde oturduğumuz evin hem eşyası az olsun, hem de metrekaresi daha küçük olsun istiyoruz. Çünkü, hem çalışıyoruz, hem de evimizin kadını olmaya; ve eşimize yeterli ilgiyi göstermeye çabalıyoruz. İşten eve geldiğimizde, yemek yapmak, mutfağı toparlamak, sonrasında ise, ev temizliği yapmak mı; yoksa, ev temizliği yerine eş, ve çocuklarla ilgilenmeyi mi tercih edersiniz? Arkadaş, ve aile ziyaretlerini, temiz hava; ve sosyalleşme gereksinimlerimizi saymadık bile öyle değil mi? Ancak evimizin küçük olması da zaman zaman ruhumuzu sıkabilir, evi geniş göstermenin yollarını bulmaya çalışabiliriz. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, evi geniş göstermek için, hatta evi daha geniş göstermek için neler yapabileceğinizden söz etmeye çalışacağız…Radyo Dinle

Evi Geniş Göstermenin Yolları

Evi geniş göstermek için, her şeyin öncesinde, evde konumlandıracağınız eşyalara dikkat etmeniz gerekecektir. Küçük bir oturma odasına alacağınız büyük, geniş, oturumu rahat koltuklar, oda içerisindeki hareket özgürlüğünüzün kısıtlanmasına neden olurlar. Ancak, daha küçük koltuklar satın alırsanız, ortamda daha fazla hareket alanınız olur. Ve bunun gibi, diğer eşyaların seçimine de dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız elbette.

Evi daha geniş göstermek için dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de, o evi sürekli olarak derli toplu halde bırakmanızın gerekliliğidir. Unutmayın, yastıkların kenarda köşede olduğu, oyuncakların yerlerde bulunduğu bir ev, geniş bile olsa dar görünecektir. Zaten, hem küçük, hem de eşyası az olan bir eve sahip olup da, yine de dağınık olmazsınız öyle değil mi? Evinize ayıracak o kadar zamanınız da vardır herhalde…

Evinizde çok fazla kitap, ve elektrikli eşya varsa, muhtemelen bunları da konumlandırmak için dolap kullanmak isteyeceksiniz, ya da komidin satın alacaksınız. Ancak bunlar da yer kaplayan birer eşyadır. Her ne kadar küçük eşyaları içerisinde toplasalar, ve dağınık görünümü önleseler de, onlar da büyük eşyalardır. Bu nedenle raflardan yararlanmanız önerilmektedir. Tek bir rafı duvardan duvara, ya da tavantan yere kadar bir kaç katlı bir raf oluşturursanız, evi geniş göstermenin yollarından bir diğerini daha uygulamış olursunuz.

Biraz önce, satın alacağınız eşyaların küçük olmalarının, evi geniş göstermenin yolları arasında yer aldığını belirtmiştik. Şimdi belirtmek istediğiniz şey ise, eşyalarınızın çok amaçlı olmasının gerekliliği. Hem puf; hem de sehpa olarak kullanılabilen, hem kanepe, hem de yatak olarak kullanılabilen eşyalar hem daha çok işinize yarar, hem de saklama açısından size daha fazla yer kazandırırlar.

Mobilya tercihinde ise, küçük olmakla birlikte, ayaklı mobilyaları tercih ederseniz, evinizin daha geniş görünmesini olanaklı hale getirebilirsiniz. Ayaklı bir koltuk, yere direk olarak temas eden bir koltuğa göre, evinizi daha geniş gösterecektir.

Evi geniş göstermek için, eşyalarınızı olabildiğince yukarda konumlandırmanız önerilir. Örneğin, biraz önce sözünü ettiğimiz gibi, duvardan duvara bir kitap rafı kullanmanız, rafın zemine temas etmemesi dolayısı ile evinizin daha geniş görünmesini olanaklı hale getirecek önemli bir detaydır. Bu bilgiyi göz ardı etmemeli, zemini olabildiğince boş bırakmaya özen göstermelisiniz.

Evi geniş göstermenin yolları arasında yer alan diğer detay ise, ev içerisinde kullanmakta olduğunuz renklerdir. Özellikle açık renk eşyalar, duvarlar, ve zemin, evinizin daha geniş görünmesini sağlar. Bunun yanında, evin güneş ışığını alıyor olması, yani aydınlık olması da, geniş görünmesi için bir diğer detay olarak belirtilmektedir.

Ev için gerekli tüm eşyaları aynı anda almaya özen göstermeyin. İlk olarak, evinizde gerekli olan, yatak, mutfak masası… gibi, önemli şeyleri temin edin, ve evinize yerleştirin. Sonrasında ise neye daha çok ihtiyaö duyduğunuzu belirleyin, ve alışverişlerinizi ona göre yapın. Evinize çok sık misafir gelmiyorsa, ve misafir odasında yeriniz de dar ise, yemek masası almak zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Hem misafir odası, hem de oturma odası için ayrı koltuk takımları almak durumunda da değilsiniz. Hareket alanınızı kısıtlayacak eşyalardan özellikle uzak durmalısınız.

Evinizde kullanmadığınız eşyalarınız varsa, bunların eviniz içerisinde yer kaplamasına izin vermeyin. Gerekiyorsa ihtiyacı olan birine; ya da bir eskiciye verin. Bu şekilde, evde bulunan kalabalıktan kendinizi korumuş, evinizi de daha geniş göstermiş olursunuz.

Evdeki zemin, duvar, ve eşyaların renklerinin de birbirlerine yakın olması, evi geniş göstermenin yolları arasında yer alan bir diğer detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle, renkler birbirine ya benzer olmalı, ya da aynı olmalı. Bu sayede, eşyalarınız duvar, ve zemin içerisinde kaybolup gidecektir.

Evinize hiç bir eşyayı alırken, lazım olup olmayacağını düşünerek; ya da bir misafir gelirse kullanacağınızı düşünerek almayın. Aksi halde yine gereksiz yer sarfiyatı yapmış olursunuz. Lazım olduğunda, lazım olan şeyi temin etmeniz, lazım olmadığı zamanlarda gereksiz şeyleri evinizde tutmaktan çok daha mantıklı olacaktır.

Eşyalarınızı, daha az yer kaplamaları adına, olabildiğince açılır – kapanır olanlar arasından seçebilirsiniz.

Duvarların rengi açık olan bir ortamda, zemin renginin koyu olmasının da ortamı geniş göstereceği, uzmanlar tarafından belirtilen bir diğer detay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ev içerisinde kullanacağınız aynalar; ve aydınlatmaların da size önemli katkısı, ve yardımı olacağını unutmayın…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.