0

Ev Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı?

Ev dekorasyonu yaparken, kendi evimizi kendimiz dizayn ediyorsak, maddi durumumuz da bu anlamda biraz iyi ise alışverişin keyfine varır; neyi beğeniyorsak ve uyumlu buluyorsak onu alırız. Ancak ev dekorasyonunda renk seçimi bilinçli yapılması gereken bir şey. Aksi halde ruh halinzi, aile saadetinizi olumsuz etkileyebilirsiniz. O halde sorulması gereken soru şu: Ev dekorasyonunda hangi renkler kullanılmalı? İşte ev dekorasyonunda huzur veren renkler ve renk seçiminin önemi.Radyo Dinle

Ev Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı?

■ Mavi: Ev dekorasyonunda huzur veren renklerden ilki mavidir. Sağlık, enerji, huzur tek bir tonda toplansın istiyorsanız seçiminizi maviden yana kullanabilirsiniz. Mavinin tüm tonları ile aynı huzuru yakalayabilirsiniz. Ancak koyu tonlar daha yüksek enerjiyi, açık tonlar ise dinginliği temsil eder. Herkes huzurlu bir ev ortamı ister. Bu nedenle, açığından koyusuna mavinin tüm tonlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

■ Yeşil: Konsantrasyonu arttıran ve odaklanmayı kolaylaştıran renk yeşil. Daha yaratıcı olabilmek adına, yeşilin yumuşak tonlarını tercih edebilirsiniz. Ev dekorasyonunda renk seçimi yaparken, yeşili tercih edebileceğiniz yerler: çocuğunuzun odası olabilir; çünkü burada ders çalışacaktır. Ayrıca, HomeOffice günümüzde yaygın olarak kullanılmakta. Buralarda da yeşili tercih edebilirsiniz. Yeşil zihni berraklaştırıp, yaratıcılığı arttırma özellikleri taşımaktadır.

■ Sarı: Güneşin rengi sarıyı, ev dekorasyonunda enerji bulmak için kullanabilirsiniz. Güneşli günler kendimizi iyi hissederiz; modumuz yüksek olur; biz mutlu oluruz. Havanın kapalı olduğu günler ise daha huzursuz, keyifsiz, tatsız tuzsuz oluruz. Bu nedenle, istediğiniz yüksek enerjiyi, sarı odalarda bulabileceğinizi belirtmeliyiz.

■ Şeftali: Şeftali, romantizmin rengi… Özellikle de ev dekorasyonunda. Ancak yatak odasında, ya da salonda kullanılabilecek bir renk değil. Şeftalinin yumuşak tonlarını oturma odasında kullanabilirsiniz. Samimi ve rahat olmanızı sağlayacaktır.

■ Mor: Hiç dikkat ettiniz mi, saraylarda dahi mor renk kullanılır. Çünkü mor gücü simgeler ve krallar ya da kraliyet ailesi çok güçlüdür. Bu nedenle, ev dekorasyonunda renk seçimi yaparken mor rengi kullanırsanız, kendinizi güçlü hisseder ve etrafınıza da bu enerjiyi yansıtırsınız.

■ Nötr Renkler: Nötr renkler ile şaşırtıcı sürprizleri, gereksiz tartışmaları önleyebilmeniz mümkün. Eğer hayatınızın sıradan; ama dengeli şekilde sürmesini istiyorsanız, tercih etmeniz gereken renkler: krem rengi, bej, yumuşak gri… gibi nötr tonlar olmalı.

■ Pembe: Mutluluğun rengidir pembe. Ancak şöyle bir yanlış anlaşılma olduğunu da hepimiz biliyoruz: kız çocukların odaları pembe; erkek çocukların odaları ise mavi olur. Peki mavinin verdiği huzur ve pembenin verdiği mutluluk nasıl bulunur? Artık böyle bir yanlış anlaşılma yok. Bu nedenle mutlu olmak istiyorsanız, ev dekorasyonunda odalarınıza biraz pembe eklemelisiniz. Tabi biraz gülümsemek ve mutlu olmak istiyorsanız…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.