0

Yüz Bakımı İçin Öneriler

yuz bakimiCilt bakımı aslında, vücut bakımı, ayak bakımı… gibi geniş bir yelpazeyi ifade etmektedir. Ama bizler cilt bakımını genellikle yüz bakımı olarak algılarız. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, cilt bakımında nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan, cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz. Ama, cilt bakımında yapılan yanlışların, yüz bakımı adına, istenmeyen olumsuz sonuçlara da neden olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz… İşte bu nedenle, DİKKAT!Radyo Dinle

Cilt Bakımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• Yüz bakımını doğru şekilde yapabilmek adına, her şeyin öncesinde cilt tipinizi belirlemeli, ve cilt bakım ürünlerini de belirlemiş olduğunuz cilt tipinize göre seçmelisiniz. Cilt bakımında yapılan yanlışların en önemlilerinden biridir cilt bakım ürünlerinin sizin için uygun olmayanlarını kullanmak…

• Cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, en az 15 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmak, ve bunu yapmadan dışarı çıkmamak… Özellikle de cilt rengi açık, ve cilt tipi hassas olanlar… Kullanacağınız güneş kremi, cildinizi sadece güneşin zararlı ışınlarından korumakla kalmaz, aynı zamanda kırışıklıkları; ve yaşlanmaya bağlı lekelerin oluşmasını da önler.

• Bu noktayı anlatmadan önce şu bilgiyi aktaralım: Kuru cilt çok daha çabuk kırışır… Cilt bakımında yapılan yanlışlar arasında ise, yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin, ciltlerini kurutmaya çalışmaları yer almaktadır. Bu kurutma işlemi genellikle alkol, ve sülfat içerikli cilt bakım ürünleri ile gerçekleştirilmeye çalışılır. Bu şekilde kuruyan cilt ise, yağ dengesini şaşıracağı için, bir sonraki sefere daha fazla yağlanır… Eğer yağlı cilt tipine sahipseniz, jojoba yağı, ve üzüm çekirdeği yağını cildinize uygulamanız önerilmektedir.

• Yüz bakımında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da, cilt bakım ürünlerini yüzünüze ne şekilde uygulamanız gerektiğini bilmek… Özellikle kış aylarında kuruyan cilde nemi hapsetmek için yapılması önerilen şey, cilt nemli iken vücut losyonu kullanmaktır. Ancak bu durum yüz bakımı için bu şekilde olmamalıdır. Öncelikle yüzünüzü yıkayıp, sonrasında yumuşak bir havlu ile kurulamalı, ardından pamuk ile tonik uygulayıp, kurumasını beklemelisiniz. Nemlendirici ise, sonrasında kullanmanız gereken bir cilt bakım ürünüdür.

• Cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, içeriğinde çok fazla köpük bulunan cilt bakım ürünlerini kullanmamanın gerekliliğidir. Aynı şeyi saçlarımız için de düşünürüz: Ne kadar köpük, o kadar temizlik… Değil, ne kadar köpük, o kadar zarardır. Bu nedenle, yağlı ciltler için köpük temizleyiciler, kuru ve hassas ciltler için ise temizleme sütü, ve suyu gibi cilt bakım ürünlerini tercih etmelisiniz.

• Cildinizi temizlemenizin sonrasında, durulama adına kullanacağınız suyun sıcaklığı kesinlikle ılık olmalıdır. Hem sıcak, hem de soğuk su, cilde zarar verebilen etkiler göstermektedir. Bu nedenle ılık su tercih edilmelidir.

• Cilt bakımı yaparken, bunu makyajla da bütünleştirmeniz gerektiğini hatırlatmadan geçmemeliyiz… Bu yanlış genellikle yaz aylarında yapılır; ve durum tam olarak, cildin terlemesi dolayısı ile parlamasından kaynaklanmaktadır. Bunu önlemeye çalışan kadınlar ciltlerine fazla miktarda pudra uygular; ve bunun sonucu olarak da gözeneklerini, kendi elleri ile tıkamış olurlar. Evet, pudra parlamayı önler, ama siz bunu, yağ emici özelliği olan mendillerle de sağlayabilirsiniz.

• Cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de göz çevresi bakımının kesinlikle atlanmamasının gerekliliğidir. Göz çevresi çok hassastır. Bu nedenle, cilt bakım ürünlerini bu bölgede kullanmamanız gerekir. Bu bölge için özel olarak hazırlanmış kremler bulunmaktadır; ve bu ürünler genellikle 15; ya da 30 ml kadardır, yani azdırlar. Bu ürünleri, göz kapağınızın üzerine değil, gözü çevreleyen kemiğin üzerine, dıştan başlamak kaydı ile uygulamanız gerekmektedir.

• Yüz bakımında atlanmaması gereken bir diğer nokta da dudak bakımıdır. Dudak bakımının, bunun için özel olarak hazırlanmış balmlarla yapılması; ve bölgenin nemlendirilmesi gerekmektedir. Aksi halde kuruyan, ve çatlayan dudaklarınızla hoş bir görüntü sergilemezsiniz.

• Geceleri uyurken de cilt bakımına katkıda bulunup, yüzünüzü yastığa değdirmemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Çünkü, siz yan, ya da yüz üstü yattığınızda, cildinizde kırışıklıklar ortaya çıkabilir. Sırt üstü yatmak ise, vücudunuz için de sağlıklıdır.

• Cildinize uygulayacağınız kremleri ne şekilde sürdüğünüz de çok önemli. Aksi halde, esneme, ve sarkmaları gündeme getirebilirsiniz. Bunu önleyebilmek adına, cildinize kremleri, içten dışa doğru uygulamanız gerekmektedir.

• Geceleri uyurken kullandığınız yastık; ve nevresimlerin de, cildinizdeki yağlanmaya katkısı olduğunu biliyor muydunuz? Bunu en aza indirgemek adına, bu eşyalarınızı sık sık değiştirmenizi öneriyoruz. Aksi halde, örneğin yağlanan yastık kılıfınız, yağlı cildinizi daha da yağlı hale getirebilir…

• Cilt bakım ürünleri arasında yer alan toniğin cildinize olan etkisi, yağlanmayı azaltmak, ve gözenekleri sıkılaştırmakla alakalıdır. Cilt bakımında yapılan yanlışlardan biri de tonik kullanmamaktır. Cildinizi temizledikten sonra, nemlendirmeden önce mutlaka tonik kullanmalısınız.

• Yüzünüze olabildiğince az dokunmalısınız. Aksi halde, siz yüz bakımına ne kadar önem verseniz de, elinizdeki kir, yağ, ve bakteriler yüzünüze bulaşarak sivilcelenmelere neden olabilir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.