0

Makyajın Yan Etkilerini Evde Yapılan Cilt Bakım Maskeleri İle Giderin

Her ne kadar makyaj yapmayı çok seviyor da olsak, aslında makyajın yan etkilerini ve makyajın zararlarını hepimiz biliyoruz. Makyaj yaptığımızda çok farklı; hatta güzel olduğumuz için de ondan vazgeçemiyoruz. İşimiz bittiğinde makyajımızı mutlaka silmeliyiz; aksi halde tıkalı kalan gözenekler hava almayacak, beraberinde siyah nokta ve sivilceleri getirecektir. Bazen de cildimiz solgun görünür ve makyaj cildimi bozdu diyebiliriz. İşte bu gibi durumlarda, biraz nefes alması için cildinize, evde yapılan cilt bakım maskelerinden birini uygulayabilirsiniz. Sizlere bu maskeler hakkında bilgiler vereceğiz.Radyo Dinle

Makyajın Zararlarını Yok Eden Mango Maskesi

Makyaj cildimi bozdu diyorsanız, cilt tipiniz ne olursa olsun, mango maskesini cildinize uygulayabilirsiniz. İçeriğinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunduran mango, A vitamini ve potasyum sayesinde cildi nemlendirerek parlak görünmesini sağlar. B vitamini de cilt hasarlarının giderilmesini olanaklı hale getirir. Peki mango maskesi nasıl yapılır?

*2 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
*8 tane öğütülmüş badem
*1 tane olgun mango
*Yeneri kadar kil

■ Bir kasenin içerisinde bütün malzemeleri birbiri ile iyice karıştırın.
■ Eğer karışım içerisine biraz süt de ilave ederseniz, hem mango maskesinin cilde uygulanması hem de beklemesi daha kolay olacaktır.
■ Hazırlamış olduğunuz maskeyi yüzünüze uygulayıp 15 dakika beklemesini sağlayın.
■ Sonrasında cildinizi soğuk su ile durulayabilirsiniz.
■ Mango maskesi için kullandığınız mangonun soğuk olması, mango maskesinin de soğuk olmasına neden olarak, cildinizdeki gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayacağından, tercih edilmektedir.

Makyajın Yan Etkilerini Ortadan Kaldıran Maden Suyu Maskesi

İçeriğinde çok sayıda mineral bulunduran ve bununla birlikte, tamamen doğal olması dolayısı ile cildinizi makyajın yan etkilerinden koruyarak, daha güzel görünmesini sağlayan maden suyu maskesini uygulamak oldukça kolaydır.

■ Pamuk yardımı ile makyajdan arındırdığınız cildinize maden suyunu uygulamak, yapmanız gereken tek şeydir.

Uygulamanın hemen sonrasında cildinizdeki rahatlamayı hissedebileceksiniz. Ancak, maden suyu ile sodanın aynı şey olmadığını ve maden suyunun içeriğinde bulunan Karbondioksitin dahi doğal olduğunu ama soda için aynı şeyin söz konusu olmadığını belirtmeden geçmeyelim.

Muz Maskesi

Muz, A ve C vitamini içeriği ile donanmış bir meyvedir. Dolayısı ile cilt yorgunluğunda etkin sonuçlar verir. Makyaj da cildimizi yorar. Bu nedenle muz maskesini uygulamamız önerilir.

■ Muzu püre haline getirin.
■ Cildinizi temizleyip, püre haline getirdiğiniz muzu yüzünüze uygulayın.
■ Bu şekilde 15 dakika bekleyin.
■ Ardından da cildinizi soğuk su ile durulayın.

Nane Maskesi

Cildin temizlenmesini ve rahatlamasını sağlayan nane, zaman içerisinde ortaya çıkan deformasyonun giderilmesine de katkıda bulunur. Evde yapılan cilt bakım maskelerinden nane maskesi şu şekilde hazırlanır:

■ İki yemek kaşığı kuru naneyi bir bardak kaynar su ile karıştırın.
■ Karışımın üzerini kapatıp 25 dakika kadar beklemesini sağlayın.
■ Naneyi süzün ve eöde etmiş olduğunuz toniği her gün yüzünüze uygulayın.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.