0

Kömür Maskesi Ne İşe Yarar?

Kömür maskesi, kömürlü peeling olarak da bilinmekte olup, son dönemde biz kadınlar tarafından en merak edilen cilt bakımı yöntemleri arasında yer almaktadır. Kömür madeninin alınıp direkt olarak cilde uygulanması elbette kömür maskesi değildir. İçerisine farklı bileşenler de eklenir. Peki kömür maskesi faydaları nelerdir, kömür maskesi nasıl yapılır? Cilt tipine göre uygulanması gereken zamanları da belirteceğimiz kömürlü peeling hakkında her şeyi ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz. Karma cilt tipinde haftada bir gün, yağlı ciltlerde ise iki gün uygulanabilen, her gün uygulanmasında da bir sakınca bulunmayan kömür maskesi ne işe yarar, öncelikle bunu gözden geçirelim:Radyo Dinle

Kömür Maskesi Ne İşe Yarar?

■ Kömürlü peeling, ciltte bulunan yabancı maddeleri kısa süre içerisinde ciltten uzaklaştırarak gözeneklerin hava almasını sağlar.
■ Cildin yağ seviyesini belirli bir dengede tutar. Bu özelliği dolayısı ile özellikle yağlı ciltlerin derinlemesine temizlenmesinde katkı sağlar.
■ Kömür maskesi faydaları arasında, cildin daha parlak ve dinç olmasını sağlamak da yer almaktadır. Pek çok kişinin bu etkileri kozmetik ürünler ile sağlamaya çalıştığını düşünecek olursak, oldukça doğaldır.
■ Gözeneklerin tıkanmış ve kirli olması, zamanla büyük görünmelerine neden olacaktır. Kömür maskesinin gözenekleri küçültme etkisi bulunmaktadır.
■ Cilt yüzeyinde bulunan toksinlerin arınmasına katkıda bulunan kömürlü peeling, bu sayede hem akne oluşumunu azaltır; hem de akne izlerinin giderilmesine yardımcı olur.
■ Cildi ölü derilerinden arındıran kömür maskesi bu sayede, siyah noktalardan kurtulmanızı sağlar ve cildinizi sakinleştirir.
■ Özellikle 30 yaş üzerinde deforme olan cilt kırışmaya ve ince çizgiler görünmeye başlar. Kömür maskesi faydaları arasında bu ince çizgilerin görünümünü azaltmak ve deformasyonu onarmak da yer almaktadır.
■ Zararlı güneş ışınları, hava kirliliği, soğuk hava, akneler… Her biri cilt lekelerine neden olur. Kömür maskesinin ise bu lekeleri azaltabilme; hatta giderebilme etkisi bulunmaktadır.
■ Cildi besleyerek nemlendiren, dolayısı ile her cilt tipi için uygun olan kömürlü peeling, özellikle kuru cilt tipinde derinlemesine temizlik etkisi göstermektedir. Bununla birlikte, hassas cilt tipine sahipseniz, sadece kömür maskesini değil, tüm cilt bakım ürünlerini kullanmadan önce bir uzmana danışmalısınız.

Kömür Maskesi Nasıl Yapılır?

*2 yemek kaşığı benotit kili
*2 tane aktif kömür kapsülü
*Alabildiği kadar su

■ Kömür kapsüllerini açarak bir kasenin içerisine boşaltın.
■ Benotit kili ilave edin.
■ Suyu da, karışım macun kıvamını alana kadar ekleyin ve iyice karıştırın.
■ Göz çevresi ve dudak çevresine denk gelmeyecek şekilde kömür maskesini cildinize uygulayın.
■ Beş dakika kadar ovup, sonrasında cildinizi durulayın.
■ Ardından nemlendirici uygulamayı da ihmal etmeyin.

Bir diğer kömür peelingi tarifi de şu şekilde hazırlanmaktadır:

*Bir kaç damla çay ağacı yağı
*Aloe vera jeli
*Gül suyu
*Aktif kömür tozu

■ Bir kasenin içerisine aktif kömür tozu, aloe vera jeli ve gül suyunu eşit miktarda ilave ederek karıştırın.
■ Çay ağacı yağını az miktarda ilave edip karışım macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Fazla miktardaki çay ağacı yağının cildinize tahriş etkisi yaratacağını unutmayın. İsterseniz hiç kullanmayabilirsiniz de…
■ Hazırlamış olduğunuz kömür maskesinin içerisine bir çorba kaşığı su ilave edip cildinize uygulayın.
■ Cildiniz kuruyana kadar bekleyip, sonrasında cildinizi durulayabilir; ardından da nemlendirici uygulayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.