0

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cilt bakımı çok önemli bir kavram olmakla birlikte, kışın cilt bakımı diğer zamanlara göre biraz daha fazla önem arz etmektedir. Çünkü hava kirliliği ve kuru hava dolayısı ile cilt gözenekleri tıkanır. Bununla da kalmaz, kış aylarında, yazdan daha çok makyaj yaparız. Bu durum da cildimizin yorulmasına neden olur ve bir müddet sonra soluk bir cilt görünümü ile karşılaşırız. Peki o halde bilmemiz gereken sorular şunlardır: Kışın cilt bakımı nasıl yapılır? Kışın cilt bakımı nasıl olmalı? Bu soruların yanıtlarını şimdi sizlere aktaracağız.Radyo Dinle

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

■ Kışın cilt bakımının olmazsa olmaz koşulu: cilt temizliğini dikkatli şekilde yapmanızın gerekliliğidir. Çünkü kışın hava daha kirlidir. Aynı zamanda da kuru olan hava ile temas eden cildimizin gözenekleri tıkanır. Bununla birlikte makyaj da yaptığımızda, gözenekleri tıkalı olan cildimiz siyah noktalara ve sivilcelere açık hale gelir. Bu nedenle yapmanız gereken cilt temizliği şu şekilde olmalıdır: İlk olarak yüzünüzü, sıcağa yakın bir su ile yıkayın ve cilt gözeneklerinin açılmasını sağlayın. Ardından cilt tipinize uygun temizleyici jeli yüzünüzün her yerine, masaj yaparak uygulayın. Sonra da yüzünüzü soğuk su ile durulayarak, açılan cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlayın. Böylece temiz olan cildiniz artık her türlü bakıma müsait.

Kışın cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun bir diğer yanıtı, yani temizlemeden sonraki aşaması da nemlendirmedir. Kuru kış havasında cildin neme her zamankinden daha çok ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle temizlemiş olduğunuz cildinizi kurulamanızın ardından, cilt tipinize uygun bir nemlendirici krem ya da salatalık gibi doğal bir besin ile cildinizi nemlendirmelisiniz. Eğer tercihiniz doğaldan yana ise gül suyu, normal bir nemlendirici ise tonik kullanımını da nemlendirici kullanmanın öncesinde gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

■ Kışın cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da, gün içerisinde en az iki litre su içmenizin gerekliliğidir. Aksi halde yapmış olduğunuz cilt bakımı bir anlam ifade etmeyecek ve cildiniz mat ve solgun görünecektir. Bu nedenle dışarıdan yapmış olduğunuz bakımı içeriden de desteklemeniz önemlidir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.