0

Göz Altı Morluklarının Sebebi Nedir?

Göz altı morlukları herkes için önemli bir problem. Sabah uyandığında, göz altı morlukları ile başa çıkmak durumunda olan bir kişi işe gitmekte zorlanabilir ve sonrasında sorunu çözmek için çabalar durur. Aslında bu noktada önemli olan soru: Göz altı morluklarının sebebi nedir sorusudur. Sizlere ilerleyen bölümlerde göz altı morlukları sebeplerinden söz edeceğiz. Bu nedenleri ortadan kaldırmanız halinde zaten bu gibi sorunlarla başa çıkmak durumunda kalmazsınız.Radyo Dinle

Göz Altı Morluklarının Sebebi Nedir?

■ Göz altı morluklarına en büyük sebep uykusuzluktur. Geç uyumak, erken uyanmak, ya da hiç uyuyamamak gibi nedenlerden dolayı yaşanan uykusuzluk probleminin temelinde stres, endişe, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi pek çok etken yer alabilir. Bu nedenle işe uykusuzluk sorununu çözerek başlamalı; gerekiyorsa uzman yardımı almalısınız. Uykusuzluk sadece göz altı morlukları sebepleri arasında yer almaz; genel sağlık durumunu da etkilediği için önemlidir.

■ Alkol ve sigara da göz altı morlukları sebepleri arasında yer almaktadır. Alkol direkt olarak göz altı morluklarını ortaya çıkartmaz; ama uykusuzluğa neden olduğu için dolaylı olarak gündeme sebep şeklinde gelir. Sigara ise direkt olarak sağlığı etkilemenin yanında damarların renginin değişmesine de neden olur. Bu durum beraberinde, cilt altındaki damarların mavi ya da mor olarak görünme şeklinde kendini belli etmesini ortaya çıkartır. Göz altı morlukları da böylece ortaya çıkar.

■ Gün içerisinde yapmış olduğunuz makyaj, gözeneklerin tıkanmasına ve cildin nefes almasının engellenmesine neden olur. Ve cilt en çok gece nefes almaya çalışır; çünkü kendini yeniler. Bu nedenle, uyumadan önce silmediğiniz makyajınız, solgun, dinlenip yenilenemeyen bir cilde ve dolayısı ile de göz altı morluklarına neden olacaktır.

■ İçeriğinde buklundurduğu maddeler dolayısı ile tuz, her şeyin öncesinde böbreklere zarar vermektedir. Bunun haricinde deri altında su birikmesine neden olur ve bu durum göz altında şişliklerin ve göz altı morluklarının oluşmasına neden olur. Bu nedenle, sadece sağlığınız değil, uğruna pek çok şeyden fedakarlık ettiğiniz güzelliğiniz için de tuz tüketimini azaltmalısınız.

■ Alerjiler de göz altı morluklarının sebebi nedir sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Her alerji olmasa da, özellikle toz alerjisi göz altı morluklarına neden olur. Bunun yanında, farklı alerjilerin de göz altı morluklarınızı tetiklediğini düşünüyorsanız, hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.