0

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hepimiz evde cilt bakımı hakkında az çok bilgi sahibi olmalıyız. Aksi halde, satın aldığımız kremlerin bize istediğimiz faydayı sağlayamadıklarına şahit olabiliriz. Cildimiz hayal ettiğimiz kadar kusursuz ve pürüzsüz olmayabilir. Canlı, güzel görünen bir cilde sahip olamayabiliriz. Ancak evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını bilirsek, evde kendi maskelerimizi, doğal şekilde kendimiz hazırlayabiliriz. O halde sorumuz şu: Evde cilt bakımı nasıl yapılmalı? İşte yanıtları:Radyo Dinle

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?
Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

■ Evde cilt bakımının dikkat edilmesi gereken ilk kuralı: temizliktir. Cildinizi temizlemek için mutlaka makyaj yapmak zorunda değilsiniz. Dışardan eve geldiğinizde nasıl ki ellerinizi yıkıyorsanız, cildinizi de temizlemek zorundasınız; en azından hava kirliliğinin olumsuz etkilerinin giderilmesi adına. Ve cildinizi temizlemek için mutlaka pahalı temizleme jellerini almak zorunda da değilsiniz. Cildiniz hassas değilse yarım limonun suyu; hassas ise de içerisine karıştıracağınız bir miktar bal ile cildinizi temizleyebilir, canlandırabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz limon suyu ya da ballı limon suyunu cildinize, pamuk yardımı ile masaj yapmak şeklinde uygulamanız yeterli.

■ Evde cilt bakımınıza peelingi de doğal şekilde dahil edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, iki tatlı kaşığı toz şekerin içerisine biraz zeytinyağı eklemekten ibarettir. Peeling cildinizdeki ölü deriyi alan ve cildinizin canlanarak parlamasını sağlayan cilt bakımı uygulamasıdır. Toz şeker cildinizi canladırarak peeling işlevi etkisini gösterir. Ancak zeytinyağı cildinize, kaybettiği nemi geri kazandırmak adına kullanılmaktadır. Hazırlamış olduğunuz karışımı cildinize hafifçe bastırarak uygulayın. Ancak bu sırada cildinizin yorulmamasına dikkat edin. Ve kuru cilt tipine sahipseniz bu uygulamayı çok sık gerçekleştirmeyin.

■ Salatalık, içeriğinde bulunan bol su ile cildinizin hem temizliğini yapar; hem de nemlendirir. Bunun için suyunu sıkmanız ve pamuk yardımı ile cildinize uygulamanız yeterlidir. Ya da bir salatalığı rendeleyebilir ve maske olarak cildinize uygulayıp on dakika beklemesini sağlayabilirsiniz. Ardından ılık su ile durulamanız halinde ihtiyacı olan vitaminleri de salatalıktan alacak olan cilt, canlanacak, daha iyi bir görünüm kazanacaktır.

■ Cildinizin nemlenip pamuk gibi olmasını ve sivilcelerinizin azalmasını istiyosanız, evde cilt bakımı ritüelinize ballı tarçın karışımını da ekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, iki tatlı kaşığı balın içerisine biraz toz tarçın eklemek ve bu karışımı cildinize uygulamaktan ibarettir. On dakika bekleyip, sonrasında ılık su ile yıkamanız halinde, daha ilk seferde, hazırlamış olduğunuz maskenin cildiniz üzerindeki etkisini görebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.