0

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını artık neredeyse hepimiz biliyoruz. Bunun için pek çok uzman televizyonlarda, kırışıklıklar için doğal yöntem ya da akneler için doğal yöntemlerle cilt problemlerinden kurtulmanıza yardımcı oluyor. Tabi bir de internet var. Gazeteleri de dahil eder bir de en etkili gazete olan fısıltı gazetesini de eklersek, evde cilt bakımı ile ilgili bilgi sahibi olmayan yoktur diyebiliriz. Biz de sizlere ilerleyen bölümlerde, evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun, problemlerinize göre yanıtlarını aktarmaya çalışacağız.Radyo Dinle

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

■ Kırışıklıklar İçin Doğal Yöntem: Evde cilt bakımı yaparak kırışıklıklarınızdan kurtulmak istiyorsanız, bir tane muzu ezin ve içerisine bir tatlı kaşığı bal, biraz yoğurt ve portakal suyu ilave edin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı cildinize uygulayıp ortalama 20 dakika bekleyin. Sonrasında durulamış olduğunuz cildinize nemlendirici uygulamayı da unutmayın. Ancak bu noktada şu detayı da hemen ekleyelim: Evde cilt bakımı için vermiş olduğumuz maskelerle cildinizin zaten kirleneceğini, bu nedenle de maskeleri temiz olmayan cilde uygulamanız gerektiğini düşünmeyin. Öyle bir durum yok. Hatta, maskelerin cildinizin derinliklerine işlemesi için gözeneklerinizin açık olması, bunun için de cildinizin temiz olması gerekiyor. Unutmayın.

■ Akneler İçin Doğal Yöntem: Evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun akneler için yanıtını almak adına, aknelerinizin üzerine patates suyu uygulayın. Ardından da uygulamış olduğunuz patates suyunun kurumasını bekleyin. Sonrasında cildinizi bol ılık su ile durulayıp, ardından da kurulayın. Sivilcelerinizin ve aknelerinizin bu şekilde kısa sürede kuruduğunu göreceksiniz.

■ Yağlı Cilt Yağlı Cilt Temizleme: Evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında, cildinizin yağ düzeyini azaltabilmek adına yapabileceklerinizden de söz ederken, domatesten bahsetme gereği duyuyoruz. Çünkü uygulayacağınız bu yöntem ile cildinizin yağ düzeyini ciddi oranda azaltabilirsiniz. Bunun için bir domatesi ezip içerisine bir çay kaşığı şeker ekleyerek, hazırlamış olduğunuz bu karışımı cildinize uygulayabilir ve beş dakika bekletebilirsiniz. Ya da, bir domatesi ortadan ikiye kesip, üzerine şeker serperek, bu karışımı cildinize sürebilir ve bekletebilirsiniz. Sonrasında cildinizi duruladığınızda yağ düzeyinin azaldığını görebileceksiniz.

■ Cilt Tahrişlerine Doğal Çözüm: Evde cilt bakımı ile cilt tahrişlerine doğal çözüm arıyorsanız, diş macunundan yararlanabilirsiniz. Diş macunu sadece dişleri temizlemekle kalmaz, aynı zamanda ciltteki tahrişlere de iyi gelir. Ancak bu işlemi uygulamadan önce, cildinizin tahriş olmamış bir bölgesine bir miktar diş macunu uygulayın ve kısa süre bekleyin. Eğer herhangi bir olumsuz etki ile karşılaşmazsanız, tahriş olmuş bölgelere diş macununu uygulayabilir ve bir müddet bekleyip sonrasında cildinizi durulayabilirsiniz.

■ Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak İçin: Elma sirkesini bir miktar su ile karıştırarak cildinize uygulayın ve beş dakika bekletip sonrasında cildinizi durulayın. Ancak elma sirkesinin cildinizi kurutabilme etkisine karşı hemen sonrasında nemlendirmeyi de unutmayın. Ve eğer cildiniz hassas ise elma sirkesini tüm cildinize uygulamadan önce küçük bir noktada uygulayıp sonuca bakın.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.