0

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Aslında hepimizin başına gelen dudak çatlaması sorunu, daha çok stresli zamanlarımızda karşımıza çıkar. Çünkü tam da bu zamanlarda dudaklarımızı ısırır, ardından da dudak derisinde yara oluşmasına neden oluruz. Sonrasında bu yaralar iyileşmeye başlar ve dudak derisi soyulur. Bununla birlikte, dudakların yalanması da dudak çatlamasına neden olmaktadır. Çünkü ilk başta dudaklar nemlenir; ama sonrasında bu nem buharlaşarak uçar ve dudaklar kuruyarak dudak çatlamasına sebebiyet verir. Hem yaz hem de kış aylarında karşılaştığımız dudak çatlaması nedenleri sadece bunlarla da sınırlı değildir. Sizlere ilerleyen bölümlerde hem dudak çatlaması nedenlerini anlatacağız; hem de dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusunun yanıtlarını vereceğiz.Radyo Dinle

Dudak Çatlaması Nedenleri

■ Havanın soğuk ve kuru olması, dudak çatlamasına sebep olabilir.
■ Güneş, toz ve rüzgar da dudak çatlamasına neden olur; çünkü bu doğal etkenlerin her biri dudakları kurutur, çatlatır ve ardından da dudak derisinin soyulmasına neden olur.
■ Dudaklarınıza kullanmış olduğunuz kozmetik ürünler; ama özellikle de mat rujlar dudak çatlaması sebebidir. Kozmetin ürünleri, hassas olan dudaklarınızda çok da fazla kullanmamalı, kullanımı her konuda olduğu gibi abartmamalısınız.
■ Bakımsızlık da dudak çatlaması nedenleri arasında yer almaktadır. Sadece kışın soğuk havalarda değil, yazın güneşli havalarda da dudaklarınızı nemlendirmelisiniz; çünkü güneş dudaklarınız için çok önemli bir tehdittir.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

■ Stresli olduğunuz zamanlarda dudaklarınızı rahat bırakın. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi dudak çatlaması nedenleri arasında, stresli zamanlarda dudaklarınızı yalamanız ve ısırmanız da yer almaktadır. Bu nedenle stresli zamanlarınızda dudaklarınızla uğraşmayın.

■ Dudaklarınızda bazen, sonradan oluşmuş derilerle karşılaşabilir ve bunları istemsizce soymak isteyebilirsiniz. Ancak bu durumdan kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü sonrasında, karşı konulamaz ağrılarla karşılaşmanız muhtemeldir.

■ Dudaklarınızı gün içerisinde sık sık dudak balsamı kullanarak nemlendirin. Bu şekilde dudak çatlamasının önüne geçmiş olursunuz. Dudaklarınız kurumaz ve çatlamaz. Dudak balsamlarının aromalı olanları da vardır. Bunlardan birini seçerek kullanımı daha keyifli hale de getirebilirsiniz.

■ Geceleri yatmadan önce dudaklarınıza, doğal olmasına dikkat ederek zeytinyağı uygulayın. Zeytinyağının doğal şifa gücü bulunmaktadır ve dudaklarınızı gece boyu iyileştirir.

■ Sadece dışarıdan uygulanan bakım yöntemleri dudak çatlaması için yeterli değildir. Bunun yanında sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı da uygulamalısınız. Böylece dudaklarınız içeriden de nemlenecek ve kuruyup çatlamayacaktır.

■ Dudak çatlaması sorununuzun başladığını anladığınız anda, ruj, parlatıcı, dudak kalemi gibi kozmetik ürünlerin kullanımına bir süre ara verin. Aksi halde dudaklarınızın daha fazla hasar görme durumu söz konusu olacaktır.

■ Bir şeyler içerken de dudaklarınızı nemlendirmek için, kahvenize ya da diğer içeceklerinizin içerisine bir miktar Hindistan cevizi yağı ilave edin. Bu sizin için oldukça pratik bir yöntemdir.

■ Dudak çatlaması ve kurumasını önlemek için dudaklarınıza güneş koruyucu kremler uygulayın. Bu sayede hem güneşin zararlarından korunursunuz; hem de dudak çatlamasını önlemiş olursunuz.

■ Dudaklarınıza şekerli limon suyu karışımı uygulayıp bir süre bekleyin. Sonrasında da dudaklarınızı soğuk su ile durulayın. Böylece dudaklarınızı soyulmaktan korumuş olacaksınız.

■ Vücudunuzun nem ihtiyacını karşılamak ve dudaklarınızı nemlendirmek için gün içerisinde bol bol su için. Su içmek için susamayı beklemeyin.

■ Dudak çatlaması sorununuz varsa, portakal suyu, greyfurt, mandalina… gibi turunçgillerin tüketiminden bir süre uzak durun.

■ Dudak çatlamasını gidermek için aloe vera jeli kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Aloe vera yaprağını keserek, içerisinden akıtmış olduğunuz jel, pek çok cilt sorununa olduğu gibi dudak çatlamasına da iyi gelmektedir.

■ Dudaklarınızın kendine ait bir yağ tabakası yoktur. Bu nedenle sert rüzgarlardan dudaklarınızı korumalısınız. Özellikle de dudak çatlamasının olduğu zamanlarda. Rizgara çıkmadan önce dudaklarınızı nemlendirin ve yüzünüzü fular kullanarak sarın. Bu sayede olabildiğince önlem almış olursunuz.

■ Geceleri uyumadan önce dudaklarınızı ılık su ile yıkayın. Ardından yumuşak bir bez ile silin. Ve sonrasında dudak kremi uygulayın. Kremi yakınınızda bulundurun ve gece uyandıkça da sürün.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.