0

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Cilt lekeleri sadece yüzde ve ellerde değil, tüm vücutta ortaya çıkmakta ve yaşlanma görünümünü arttırıcı etki göstermektedir. Bu nedenle de her kadının kabusu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü her kadının gönlünde ışıl ışıl parlayan, sağlıklı bir cilt isteği bulunmaktadır. Peki cilt lekeleri neden olur? Cilt lekeleri nasıl gider? Merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtlarını ve çok daha fazlasını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.Radyo Dinle

Cilt Lekeleri Neden Olur?

■ Cilt lekelerinin en bilineni güneş lekeleridir ve güneşe uzun süre maruz kalınca ortaya çıkar
■ Hamilelik dolayısı ile ortaya çıkan hormon değişimleri cilt lekelerine neden olabilir.
■ Kullanılan kortizon içerikli ilaçlar
■ Sivilcelerden dolayı ciltte kalan koyu renkler
■ Aileden gelen genetik etkiler
■ Bazı cilt lekeleri de doğuştan gelme pigmantasyonal hastalıklardan kaynaklanır
■ En sık el, yüz, göz, ağız, burun çevresi, dirsek ve dizlerde görülen vitiligo
gibi pek çok etken cilt lekeleri neden olur sorusunun yanıtları arasında yer alabilmektedir.

Tüm bu bilgilerin yanında, cilt lekelerin tamamının kişiyi sadece görünüm açısından rahatsız etmediğini, bazı sağlık sorunlarına da işaret edebileceğini unutmamak gerekir. Bu gibi cilt lekeleri mutlaka uzman Dermatoloji doktorları tarafından takip edilmelidir. Bizim vereceğimiz öneriler sadece, kişiyi görünümde rahatsız eden, herhangi bir sağlık sorununa işaret etmeyen cilt lekeleri ile ilgilidir.

Güneş, cilt lekelerinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle kendimizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumamız gerekir. Bu noktada, güneşin dik geldiği 10:00 – 14:00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen göstermeli ve güneşe çıktığınız saat kaç olursa olsun, mutlaka yüksek faktörlü bir güneş koruyucusu kullanmalısınız. Güneş gözlüğü ve şapka ise her mevsimde vazgeçilmez aksesuarlarınız arasında yer almalı. Göz çevresinin çok hassas olduğunu ve hemen kırışabildiğini, korumada güneş gözlüğünün önemli olduğunu unutmamalısınız.

Hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan güneş lekeleri yanakların ortasında, alında, üst dudak ve boyunda görülüyor. Ve bu lekeler, güneşe maruz kalındığında daha da belirgin bir hal alıyor. Sivilceler geçseler de cilt lekelerini ve sivilce izlerini geride bırakabiliyor. Bunlara ek olarak kortizon içerikli ilaçlar ve doğum kontrol hapları da cilt lekelerini ortaya çıkartabiliyor.

Cilt Lekeleri Nasıl Gider?

Kahverengi cilt lekelerinden, medikal yöntemlerle kesin sonuç elde ederek tamamen kurtulabilirsiniz. Bu yöntemlerin isimlerini şu şekilde verebiliriz.
• Altın İğne RF Uygulaması
• Fonksiyonel Lazer Uygulaması
• Dermapon Uygulaması
• Kimyasal Peeling

Bu yöntemlerin hangisini seçerseniz seçin, mutlaka deneyimli kişilere yaptırmalısınız. Ve bununla birlikte, en etkin sonuçları elde edebilmek için uygulama tarihlerinin Eylül – Nisan ayları arasında gerçekleşmesi gerektiğini de unutmamalısınız.

Doğal yöntemlerle de cilt lekeleri nasıl gider sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Bu yöntemleri de sizlere şu şekilde özetleyebiliriz:

■ Bir cam kasenin içerisine, yarım patatesin suyunu, toz haline getirdiğiniz yumurta kabuğunu, bir kaşık vazelin ve bir tatlı kaşığı karbonatı alarak karıştırın. Sonrasında da hazırlamış olduğunuz bu karışımı cilt lekelerinin üzerine uygulayıp 25 dakika bekletin. Belirtilen sürenin sonunda cildinizi ılık su ile durulayıp üzerine güneş koruyucu uygulayabilirsiniz.

■ Bir tane patatesi rendeleyin ve içerisine bir kaşık yoğurt, bir kaşık da bal ilave ederek yüzünüze uygulayın. Bu şekilde 15 dakika bekleyin. Sonra cildinizi gül suyu ile silin. Ve ardından da güneş kremi uygulayın.

■ Bir kaşık karbonat ve yarım kaşık taze sıkılmış limon suyunun içerisine, toz haline getirdiğiniz üç kaşık yumurta kabuğunu ekleyin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı cildinize uygulayıp yirmi dakika beklemesini sağlayın. Sonrasında ovarak cildinizden çıkartın ve güneş kremi ile cildinizi nemlendirin.

■ İki ay boyunca her gece uyumadan önce cildinize limon kabuğu suyu uygulayın. Bu su cildinizde sabaha kadar beklesin. Belirtilen sürenin sonunda ciddi sonuçlar elde edeceğinizi belirtmeliyiz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.