0

Bronzlaşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bronzlaşırken dikkat edilmesi gerekenler, her yaz olduğu gibi 2018 yazında da gündemde. Çünkü güneşin zararlı ışınları bizlere kanserojen etki olarak geri dönüyor. Bu nedenle sağlıklı bronzlaşmanın yollarını hepimizin bilmesi gerekiyor. Siz de sağlıklı bronzlaşmak istiyorsanız, bu bilgileri göz önünde bulundurmalı ve dikkatli olmalısınız. Kanser, bir anda değil, vücuda zamanla giren, yerleşen; ardından da hiç bir zaman yok olmayan kötü bir hastalık. Bu nedenle kendinizi ona karşı korumalısınız; söz konusu güzelliğiniz dahi olsa…Radyo Dinle

Bronzlaşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

■ Sağlıklı bronzlaşmanın yolları arasında şezlonglarda, güneşin altına yatmanın yer aldığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bunu öğle saatlerinde ve uzun süreli yaparsanız, yanıklar, su dolu kabarcıklar ve kızarıklıklarla karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle, güneşin altında kalacağınız süre kısa olmalı ve bunun saatini doğru belirlemelisiniz. 10:00 – 16:00 saatleri arasının doğru seçenek olmadığını bir kere daha hatırlatmak isteriz.

■ Sağlıklı bronzlaşmada önemli bir diğer detay da, cilt tipinize uygun güneş kremi kullanıyor olmanızdır. Bunun için beyaz tenli iseniz koruma faktörünün yüksek olmasına özen göstermelisiniz. Ve kullanmakta olduğunuz güneş kremi sadece UV A ışınlarına karşı değil, aynı zamanda UV B ışınlarına karşı da koruyucu olmalıdır. Aksi halde tıpkı uzun süre güneşin altında kaldığınızda olacağı gibi yanıklarla karşı karşıya kalırsınız. Güneş kremi, sağlıklı bronzlaşmada hayat kurtarmaktadır.

■ Bronzlaşmak için dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de kıyafet seçimi. Güneş ışınlarının gözlerinize direkt olarak gelmemesi için kaliteli bir güneş gözlüğü kullanmalısınız. Başınıza şapka takmanızın gerekli olmasının yanında, giysilerinizin açık renk olmasına da dikkat etmeniz gerektiğini belirtmeden geçmemeliyiz.

■ Bronzlaşan cildinizi nemli tutmak da önemli bir diğer detay. Aksi halde kuruyan bronz teniniz kepeklenerek pul pul dökülecek ve sağlıklı bronzlaşmaya dair verdiğiniz tüm emekler çöpe gidecektir. Bunun için haftada en az iki sefer cildinize nem banyosu yaptırmalısınız. Bununla kalmayıp, bol bol su içmeli, zeytinyağı; avokado, hindistancevizi gibi yiyecekleri bol bol tüketmelisiniz. Bu şekilde vücudunuzun içeriden de nemli kalmasını sağlamış olursunuz.

■ Sağlıklı bronzlaşmanın yollarından bir diğeri de güneşlenmenin sonrasında duş alarak artan vücut ısısını azaltmaktır. Bu sırada kullanacağınız suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına da dikkat etmeniz gerektiğini belirtmeyi unutmamalıyız.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.