0

Cilt Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeli?

Cilt sağlığını bozan ve cildin güzel görünmesini engelleyen bazı unsurlar var. Hava kirliliği, yanlış kozmetik ürün seçimi ve beslenme bunların başında geliyor. Sağlıksız beslenme; en azından cilt sağlığı için besinleri tüketmeme. Peki cilt sağlığı için ne yemeli, cilt sağlığı için nasıl beslenmeliyiz? Sizlere ilerleyen bölümlerde, cilt sağlığı için besinler önereceğiz. Bu besinleri günlük olarak tükettiğinizde cildiniz hem daha sağlıklı; hem de parlak görünecek.Radyo Dinle

Cilt Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeli?
Cilt Sağlığı İçin Ne Yemeli?

■ Limon: İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini bulunduran limon, hiperpigmentasyonun önüne geçer. Ciltteki renk değişimi bu pigmentlere bağlıdır. Fazla salgılanmaları halinde koyu cilt lekelerine neden olurlar. Limonun ise cildi beyazlatma özelliği vardır. Bununla birlikte hasarlı cildi onarır. Cilt sağlığı için tüketilmesi gereken limonun, toksinleri ciltten atma etkisinden de söz etmeden geçmemeliyiz. Özellikle sivilceli, pürüzlü ya da lekeli bir cildiniz varsa, limon tüketmeyi tercih etmelisiniz.

■ Papaya: İçeriğinde pek çok vitamin, mineral ve farklı bileşenler bulunduran papaya, özellikle cilt hasarlarının önlenmesine katkıda bulunmaktadır.

■ Avokado: İçeriğinde cilt sağlığı için çok önemli bileşenler bulunduran bir diğer besin de avokadodur. Antioksidan içeriği de bulunduğu için, oksidatif hasarın oluşmasını olanaklı hale getirir. DNA hasarını onaran avokado aynı zamanda, cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı da korur.

■ Muz: Cilt sağlığı için besinler arasında yer alan muz, özellikle kuru ciltleri nemlendirir ve cildi iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Tüm bunları gerçekleştirebilmesinde etken olan ise içeriğidir.

■ Çilek: Çilek cilt sağlığı için çok önemlidir. Her şeyin öncesinde, akne ile savaşır. Lekesiz ve pürüzsüz bir cilt için çilek tüketimi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyan çilek kolajen miktarını arttırarak kırışıklıklarınızın önüne de geçer. Kısacası, cilt sağlığı için besinler arasında, aynı anda pek çok şeyi yapabilen bir isimdir çilek.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.