0

Yeni Doğan Bebeği Tuzlamak

yeni doğan bebeği tuzlamak doğru muBu yazımızda sizlere, daha çok Adana, Hatay; ve Mersin olmak üzere Çukurova bölgesinde uygulanan, yeni doğan bebeği tuzlamak hakkında bilgilerden söz edeceğiz. Yeni doğan bebeği tuzlamak doğru mu? Yeni doğan bebek nasıl tuzlanır; ve yeni doğan bebek neden tuzlanır… gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz… O halde gelin zaman kaybetmeden bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya başlayalım…Radyo Dinle

Yeni Doğan Bebek Neden Tuzlanır?

Yeni doğan bebeği tuzlamaktaki amaç, büyüklerden edinilen bilgiye göre bebeğin; ve terinin kokmamasıdır. Doğumunun hemen sonrasında tuzlanan bebeğin, ömür boyu pis kokmayacağı, terinin kokusunun rahatsız edici olmayacağı düşünülmektedir.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Tuzlanır?

Bu işlem farklı kişiler tarafından iki farklı yöntem ile yapılmaktadır.

• Bir banyo kovasının yarısı, kaynatılarak ılıtılmış su ile doldurulur, içerisine bir yemek kaşığı kadar tuz atılır; ve eritilir. Sonrasında hazırlanmış olan bu tuzlu su bebeğin bacaklarının iç kısımlarına, koltuk altlarına, kasıklarına, göbeğine, poposuna, ağzına sürülür, geri kalan kısmı ise bebeğin tüm vücuduna dökülür, ardından da hiç zaman kaybetmeden bebek banyo yaptırılır, ve tuzlarından arındırılır.

• Diğer yöntemde ise, bebeğin vücuduna tuz eritilmeden sürülür; sonrasında yine zaman kaybetmemek kaydı ile banyo yaptırılarak tuzun vücuttan arındırılması sağlanır.

Yeni Doğan Bebeği Tuzlamak Doğru Mu?

Kesinlikle yeni doğan bebeği tuzlamak doğru değildir… Sadece yeni doğan bebeği tuzlamak nedeni ile, pek çok bebek beyin kanaması geçirmekte, ve ölmektedir. Çünkü bebeğin savunmasız vücudu tuzu emer; ve kandaki tuz oranının artması dolayısı ile bebek sıvı kaybı yaşar. Bu sıvı kaybı bebeğin beyin kanaması geçirmesine neden olur.

Bu durum ile karşılaşılmasa dahi, nazik cildi tuz ile buluşan bebekte pişikler oluşur, sonrasında yaralara dönüşür… Kısacası, büyüklerden alınan her bilgi doğru değildir. Doktorunuzla görüşmeden bebeğinize bu şekilde uygulamalar yapmanız kesinlikle önerilmemektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.