0

Okulda Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

okulda bulaşıcı hastalıklardan korunma yollarıOkul sezonunun başlamasına sayılı günler kala, pek çok anne, çocuğu için, okulda bulaşıcı hastalıklardan korunma yollarını araştırmakta. Bu nedenle biz de sizlere bu yazımızda, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusunun yanıtlarını vermek istedik. Bağışıklık sistemini güçlendirme yollarını uygulayarak çocuğunuza bağışıklık sistemi edindirdiğinizde, okulda bulaşıcı hastalıklardan korunma yollarını da uygulamış olacaksınız. Peki o halde bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Gelin birlikte gözden geçirelim…Radyo Dinle

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemini güçlendirme yollarından ilki, çocuğun doğumu ile başlar. Normal doğum ile doğan bir bebek, doğum kanalından çıkarken annesinin probiyotiklerini alması dolayısı ile, dünyaya, daha korunaklı bir şekilde gelir. Doğumun sonrasında ise anne sütü ile beslenen bebek, iki yaşına kadar, altıncı ayın sonrasında ek gıdalara başlanmak koşulu ile anne sütüyle beslenmeye devam ettiğinde, diğer çocuklara oranla daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmuş olur.

Okulda bulaşıcı hastalıklardan korunma yollarının bir diğeri ise, yine doğum sonrasında, ve devamında okul çağında dahi yapılması gereken tüm aşıların, düzenli olarak yapılıyor olmasıdır. Böylece çocuk, kendisine bulaşması muhtemel olan hastalıklara karşı bağışıklık sistemini geliştirmiş olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirme yollarından bir diğeri ise, sadece çocuklar değil, tüm yetişkinler için de geçerli olan, düzenli; ve yeterli uykuyu sağlamaktır. Çocuğunuzun yatma, ve kalkma zamanları belirli olmalı, bu zaman zarfında bulundukları ortamlar ise karanlık, sessiz; ve yeterli ısı seviyesinde tutulmalıdır.

Okulda bulaşıcı hastalıklardan korunma yolları arasında yer alan bir diğer detay da, çocuğun okula gittiği zamanlarda, kendi yaşına uygun sporları yapmasıdır. Aynı durumun, bağışıklık sistemini güçlendirme yolları arasında, yetişkinler için de geçerli olduğunu belirtmeliyiz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise, beslenmenin dengeli, ve düzenli olarak sağlanıyor olmasıdır. Çocuk gün içerisinde yeteri kadar protein, karbonhidrat; ve yağ alımı gerçekleştirmeli, vitamin, ve mineraller bakımından zengin sebze, ve meyveleri tüketmelidir.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir diyen bir anne, doktor kontrolü olmadan, uzun süreli; ya da kısa süreli olarak çocuğu için herhangi bir beslenme destek ürünü kullanımı gerçekleştirmemelidir. Bu ürünlerin uzun süreli kullanımı, ve fazla alımları sonucunda ne gibi olumsuzlukların ortaya çıkacağı net olarak belirlenmiş değildir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.