0

Nasıl Daha Sabırlı Olabilirim?

Her kadın dokuz ay sabırla bekler bebeğinin dünyaya gelmesini. Sonrası da çok tatlıdır, ilk bakışları, ilk gülüşleri; yaptıkları agucuklar… Ama sonrasında bebek büyümeye devam ettikçe, annesi hem uykusuz kalmaktan, hem yemek yiyememekten, hem dağılan evini toplamaktan yorulmaya başlar. Hem de artık büyüyen bebek bağırmaya, atmaya, vurmaya, ısırmaya başlar. O, gelmesi dört gözle beklenen bebek için anneler, bebeğime tahammül edemiyorum şeklinde yakınmalarda bulunabilirler. Hiç telaşlanmayın. Bunu yaşayan sadece siz değilsiniz. Zaten bu hep böyle devam da etmeyecek. Bebeğiniz büyüyecek, siz ona, o size alışacaksınız. Sadece bu aşamada, sabırlı olmanın yollarını öğrenmeniz gerekiyor. O halde sorumuz şu: Nasıl daha sabırlı olabilirim? Hadi cevaplarına bakalım:Radyo Dinle

Nasıl Daha Sabırlı Olabilirim?

■ Her gün düzenli olarak, olabildiğince yürüyüş yapmaya çalışın. Böylece hem spor yapmış olur, hem de günlük D vitamini alımınızı gerçekleştirirsiniz. Bu size hem kendinizi daha iyi hissetme, hem de iyi bir ruh haline sahip olma olanağını tanır.

■ Sabırlı olmanın yollarından bir diğeri de yoga yapmaktır. Bunu bebeğinizle birlikte yaparsanız, birbirinize daha yakın olur ve birbirinizi daha iyi anlarsınız. Stres kontrolü için yoga oldukça doğru bir tercih olacaktır.

■ Bebeğime tahammül edemiyorum demenizin sebebi onun çok enerjik olması olabilir mi? Peki burada bebeğinizi suçlamaktansa hatayı biraz da kendinizde aramaya ne dersiniz? Bebeğinize çok fazla şekerli besinler yediriyor olabilir misiniz mesela? Şeker çocuklarda, alkolün insanlar üzerinde bıraktığı etkiyi bırakır; enerji patlamasına neden olur ve bağımlılık yapar. Sağlık açısından olumsuz etkilerinden söz etmiyoruz bile. O halde, daha az şekerli besin tüketmek, sabrınızın artmasını sağlamanın ve onu sakinleştirmenin yollarından bir diğeridir.

■ Uyku sadece bebeğiniz değil, sizin için de önemli. Erken yatıp erken kalkar ve uykunuzu yeterince alırsanız, hem bebeğiniz hem de siz daha sakin olur ve güne tazelenmiş şekilde başlarsınız. Aksi halde agresif, hırçın ve huzursuz olmanız gayet normaldir.

■ Gününüzü düzenli geçirin. Hiç dikkat ettiniz mi, evinde olmayan bir bebek daha huzursuzdur. Oyunundan yemek yemeye alındığında daha agresiftir. O halde bebekler de düzen isterler. Düzenli uyku ve yemek saatleri, hatta oyun ve televizyon saatleri… Bebeğin ne zaman ne yapacağını bilmesine neden olur ve sorun çıkartmaz.

■ Sabah saatlerinde meditasyon yapın. Neredeyse hiç bir çocuk sessizce oturup düşüncelere dalmaz. Öyle yaparsa zaten normal olmaz. Bu nedenle bebeğime tahammül edemiyorum demek yerine, daha sabırlı olmaya sizin alışmanız gerekmektedir.

■ Etkinliklerinizde zaman sınırlaması kullanın ve bundan bebeğiniz ya da zaman kavramının bilincinde olan çocuğunuzun da haberi olsun. Ve siz, söylemiş olduğunuz zamana uyun. Böylece çocuğunuzun vazgeçme sorunu olmayacak; sizin sabrınız taşmayacaktır. Biz bile sevdiğimiz şeyi yaparken, bırakmamız gerektiğinde zorlanıyoruz. Bebekler ne yapsın ki…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.