0

Çocuğumla Nasıl İletişim Kurmalıyım?

Pek çok anne, çocuğumla iletişim kuramıyorum diyerek gerek çocuk psikologlarına, gerekse de öğretmenlere dert yanmaktadır. Ama aslında çocuklarla çok başarılı şekilde iletişim kuran bir grup da bulunmaktadır: Öğretmenler. Bu nedenle, çocuğumla nasıl iletişim kurmalıyım ya da çocuğumla nasıl iletişim kurabilirim sorularının yanıtlarını, çocuklarınızın öğretmenlerinden isteyebilirsiniz. Biz de sizin için bu anlamda bir kaç öneride bulunacağız.Radyo Dinle

Çocuğumla Nasıl İletişim Kurabilirim?
Çocuğumla Nasıl İletişim Kurmalıyım?

■ Çocuğunuza kızdığınızda, ona tepkinizi, sesinizi yükselterek göstermek yerine, alçak sesle konuşmayı deneyin. Bu şekilde sizi duymak ve anlamak için çocuğunuzun daha iyi dinlediğini göreceksiniz.

■ Çocuğumla iletişim kuramıyorum diyorsanız; bir de bunun üzerine onun şikayetçi olduğu bir şey yapmak zorundaysanız, onun da bir birey olduğunu unutmayın. İlk önce bırakın, tam bir dakika boyunca şikayet etsin. Bağırsın, neden istemediğini söylesin… Bir dakika sona erdiğinde ise siz, yapmanız gereken şey için işlemlere başlayın. Şikayet eden çocuk rahatlayacaktır. Tıpkı bir insanın küfür ettiğinde kendini çok daha iyi hissettiği gibi…

■ İnsanlar, konuşarak dile getiremedikleri şeyleri yazarak ifade edebilirler. Yazmak kişilik gelişimi için de önemlidir. Çocuğun becerilerini de arttırır. Onunla iletişim kuramıyorsanız birbirinize yazmayı deneyin. O size; siz ona… Tıpkı bir mektup arkadaşı gibi….

■ Çocuğunuza bazı kurallar koyun; yatağını toplaması, odasını dağıtmaması, kıyafetlerini katlaması için. Sonrasında ona zaman zaman hediyeler alın ama bu hediyeleri siz vermek yerine, yapmasını istediğiniz şeyin üzerine koyun, mesela toplamış olduğu kıyafetlerinin. Bir zaman sonra zaten bu davranışlar alışkanlık halini alacaktır.

■ Kontrolün onlarda olduğu izlenimini edinmelerini sağlayın. Yemek yerlerken iki seçenek sunun ve hangisini istiyorlarsa onu hazırlayın. Böylece daha az şikayet etmelerini sağlamış olursunuz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.