0

Bebeğin Diş Çıkardığını Nasıl Anlarız?

bebeğin diş çıkarmasıBebeğin diş çıkarması, henüz kendini ifade edemeyen bebek için oldukça zorlu bir süreçtir. Elbette anne de zorlanır, bebeğinin canı ne kadar acırsa annesinin canı onun iki katı kadar acır… Derdini dile getiremeyen bebeğin neye ihtiyacı olması gerektiğini anlaması gereken kişi onun annesidir. Peki bebeğin diş çıkardığını görmek bir yana bırakılacak olursa, bebeğin diş çıkardığını nasıl anlarız?Radyo Dinle

Bebeğin diş çıkarması henüz anne karnında, 3.; ve 6. ayda dişlerin gelişmesi ile başlar; sonrasında ise, doğumun 4 ay sonrasında ilk belirtilerini vermeye başlar. Bebeğin diş çıkardığını görmek doğum sonrası 7. ayda gerçekleşmeye başlar belki; öncesinde ise dişler görülmez. Peki o halde biz bebeğin diş çıkardığını nasıl anlarız?

Bebeğin Diş Çıkardığını Nasıl Anlarız?

• Bebeğin akıttığı salya miktarında artış gözlemlenir.
• Bebekte hafif ateşlenmeler gözlemlenebilir.
• Huzursuzluk başlar, ve bebeğin ağlamaları söz konusu olur.
• Ağzının çevresinde hafif deri döküntüleri görülebilir.
• Bebek ellerini ağzına sokup, ısırmaya başlar.
• Uyku düzeninde bozulmalar olur.
• İştahı kesilen bebek yeteri kadar beslenemez.

Bebeğin diş çıkarması sürecine başlaması ile görülmeye başlayan bu belirtiler sırasında, diş eti henüz açılmamış olabilir. Bebeğinizin yüzünü, yumuşak nemli bir bezle temiz tutmalı, ve bir nemlendirici kullanmaya özen göstermelisiniz.

Ateş de bebeğin diş çıkarması sürecinde görülen belirtiler arasında yer alır. Ama ateşin 37 dereceye kadar olanı normaldir. Sonrasında gelişmekte olan enfeksiyonlar söz konusu olabileceği için doktora başvurulmalı, gerekli tetkikler yaptırılıp, uygun tedavi yöntemleri sürdürülmelidir. Çünkü bebeğin bu dönemde bağışıklık sistemi zayıflar. Enfeksiyonlara daha açıktır…

Diş çıkarması sırasında iştah kaybına uğrayacak olan bebek, bu anlamda zorlanmamalı, sadece anne sütü; ve mama ile beslenmeli, ağrısını hafifletmek için su, ve soğuk meyve suları da denenmelidir. Aynı zamanda salya akıtan bebeğin, salyasını yutması nedeni ile hafif şekilde ishal olabileceği; ve beslenmesi iştahsızlık dolayısı ile az olduğu için kilo kaybı yaşayabileceği de unutulmamalıdır.

Bebeğin diş çıkardığını görmek, ilk olarak diş etinde kızarıklık, sonrasında da beyazlık ile belli eder kendini; ve ardından da diş görülür. Bu sırada bebeğin diş etinde kanamalar olabilir. Kendiliğinden kapanabilen bu kanamalar, geçmediği zaman ise mutlaka bir diş hekimi ile iletişime geçmek gerekmektedir. Ve bu sırada bebeği, alabileceğiniz şu önlemlerle rahatlatabilirsiniz…

• Onu kucağınıza alın, ve kendisini güvende hissetmesini sağlayın.
• Onunla oyun oynayıp, gezme gibi, onun dikkatini dağıtacak aktiviteler gerçekleştirinç
• Doktorunuzun önereceği ağrı kesici şuruplardan yararlanın.
• Tüm bunlara rağmen bebeğiniz hala sıkıntılar yaşıyorsa, yine doktorunuzun önereceği, anestezik diş jelleri kullanın. Ama bu jellerin doktor kontrolü dışında, sık; ya da düzensiz kullanımının, bebeğin bazı organlarına zarar verebileceğini kesinlikle göz ardı etmeyin.
• Diş etine hafif baskı uygulayıp, soğuk bez ile masaj yapabilirsiniz.
• İçeriğinde boya, ve plastik bulunmayan diş kaşıyıcılar alarak buzdolabında soğutun, sonrasında bebeğinizin eline verin. Bu sayede, gerek duyduğunda kendi masajını kendi de yapabilecektir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.