0

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

topuk catlaklari nasil giderilirPek çok kadının ortak derdidir topuk çatlakları, ve aslında dert etmekte de haklıyız… Dost başa, düşman ayağa bakar derler; ama, inanın siz sokakta yürürken size hayran hayran bakan erkeklerin, ayaklarınıza da bakmaları söz konusu… Ve sizde bulunan topuk çatlaklarını, kendi aralarında dillendirdiklerini biliyor muydunuz? Ama durun, hemen telaşlanmayın. Topuk çatlaklarınız var diye yaz aylarında kapalı ayakkabı; ya da spor ayakkabı giymek zorunda değilsiniz. Peki topuk çatlakları nasıl giderilir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde tam da bu sorunun yanıtını bulacak, topuk çatlaklarına evde çözüm yöntemleri arasından istediğinizi seçip uygulayabileceksiniz.Radyo Dinle

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Her şeyin öncesinde, bu durum neden oluşur, onu bilmek gerek… Eğer tüm gün ayakta kalıyorsanız, ya da tüm gün olmasa bile, ayakta uzun zaman geçiriyorsanız, kapalı ayakkabı giyiyorsanız; ve kadınsanız, sizde de topuk çatlaklarının oluşması ihtimali oldukça yüksek. Bunu çözebilmek adına yapılabilecekler ise şu şekilde sıralanabilir:

Topuk çatlaklarına evde çözüm arayanlar için ilk önerimiz: Limon… Yapmanız gereken işlem ise basit; ve oldukça zahmetsiz. 1 tane limonu alıp, ortadan ikiye bölün. Öncelikle ayağınızda sertleşen bölgeleri limon ile ovun. Sonrasında çorap alıp, limonun bir yarısını bir ayağınıza, diğer yarısını da öbür ayağınıza yerleştirerek, çorabınızı giyip, limonunuzu sabitleyin. Bu şekilde en az 1 saat bekleyin, ama mümkünse sabaha kadar limon ayağınızda kalsın. İçeriğindeki asit ile topuk çatlaklarını giderecektir. Limonu almanızın sonrasında ayaklarınızı ılık su ile durulayın, ve nemlendirici uygulayın. Ne kadar işe yaradığını göreceksiniz.

Topuk çatlaklarına evde çözüm önerilerinden bir diğeri de karbonat… Yapmanız gereken, uygun büyüklükte bir kap içerisine 2 litre sıcak su, ve 1 tatlı kaşığı dolusu karbonat koyup, 10 dakika boyunca karbonatın su içerisinde erimesini beklemek, ve ardından ayaklarınızı suyun içerisine koyarak, 20 – 30 dakika arası beklemelisiniz. Bu sırada eğer ayaklarınızda mantar da varsa; ve söz konusu topuk çatlakları da dahil olmak üzere hafif yanmalar hissedebilirsiniz. Ancak korkup, ayaklarınızı sudan çıkartmayın. Belirtilen sürenin sonunda ise, ayaklarınızı pamuklu bir havlu ile silin, ve nemlendirici uygulaması yapıp, krem sürün… Eğer uygulamayı sabah – akşam yapabilme şansınız varsa 10 gün tekrarlamanız yeterlidir. Ama sadece geceleri uygulayacaksanız sizin için gerekli süre 15 gündür.

Topuk çatlakları için başvurulabilecek bir diğer yöntem de elma sirkesi kullanmak. Bir kovaya dolduracağınız soğuk su içerisine ekleyeceğiniz elma sirkesinin içerisine ayaklarınızı sokmanız halinde, yarım saat beklerseniz de topuk çatlaklarından kurtulabiliyorsunuz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.