0

Ten Uyumu Nedir?

Ten uyumu hakkında pek çok kişiden, çok farklı şeyler duymuşsunuzdur. Evet, ten uyumu önemlidir; ama, bu konuda konuşan herkes, aslında konu hakkında çok da yeterli bilgiye sahip değildir; hele ki filozof, hiç değildir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere bu konuda bilgiler aktaracağız. Ten uyumu nedir, ten uyumu nasıl anlaşılır gibi soruların yanıtları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız. Hayatınızdaki insanla aranızda ten uyumu olup olmadığını, bu bilgilere bakarak anlayabilirsiniz; ama siz de o bilmiş kişilerin yaptığı gibi filozofça konuşmayın. Sizin bilginiz size yeter; başkasını aşar.Radyo Dinle

Ten Uyumu Nedir?

Eşlerin birbirine dokunma isteğini arttıran bir duygu olarak tanımlayabileceğimiz ten uyumu, eşlerin arasındaki fiziksel uyum olarak da ifade edilebilmektedir. Bu şekilde tanımladığımızda, insanlar ten uyumunu, sadece birliktelik sırasında ortaya çıkar şeklinde algılayabilmekteler. Aslında böyle bir durum söz konusu değildir. Fiziksel uyum, başlangıçta, ortak zevkler, hayal güü, tutkular, kişiler arasında yaşanan alış – verişler… gibi farklı nedenler dolayısı ile ortaya çıkar.

Sevgilim Benim İçin Doğru İnsan Mı?

Bu noktada şunu anlayabiliriz: Fiziksel uyum sadece ten uyumunun bir sonucudur. Asıl olan ise çekiciliktir, hayal gücüdür, ortak zevklerdir… Bu unsurlar bir araya geldiğinde, beraberinde fiziksel uyumu getirir. İsterseniz olayın bir de bilimsel kısmına bakalım; malum ten uyumu aslında öyle sanıldığı kadar basit bir olgu değil.

Feromon, aşk kokusu olarak isimlendirilen bir hormondur. İnsanların beyninde salgılanan feromon hormonu, aslında koklanan havadan alınır. Aslında bu nedenle kullanılan parfümün kokusu dahi önemlidir. Biliyor olmasanız da, aslında sizin yumurtlama döneminizde, eşinizder bulunan Feromon adı verilen hormonda da bir artış durumu söz konusudur.

Ten Uyumu Nasıl Anlaşılır?

Eğer bir kişi ile aranızda ten uyumu olduğunu hissederseniz, aslında sizde bazı değişimler ortaya çıkmaya başlar. En önemlisi, o insana sürekli dokunmak istersiniz. Bu da yetmez, kalp atışlarınız çok hızlanır. O insana dokunduğunuz anda, o anın hiç bitmesini istemezsiniz. Artık ona bağımlı olduğunuzu düşünür, hatta aynı tenden olup olmadığınızı sorgulamaya başlarsınız. Ve ten uyumu öyle bir şeydir ki, zamanla çoğalmaz. Bir kere olduğu hissedildiyse, hep de aynı seviyede kalacak demektir.

İnternette Tanıştığın Kişiyle Buluşmak

Bu durumun bazı faydaları vardır. Her şeyin öncesinde, bedensel olarak, daha çok birlikte olmak istersiniz ve birlikte paylaştığınız bu özel zamanlarda da çok mutlu olursunuz. Artık özgüveni yüksek, mutlu, boşkulu bir birey halini almışsınızdır. Bir insana aşık olduğunuzda, o insanla aranızda mutlaka ten uyumu olacağını da düşünmemelisiniz. Tüm aşık çiftlerin, sadece %10’luk bir kısmında ten uyumu bulunmaktadır.

Peki, zaman içerisinde artmasa da, ten uyumunun azalması ya da bitmesi durumu söz konusu olabilir mi? Evet. Bu durum söz konusu olabilir. Bunun nedeni de aslında, eşlerin, aralarındaki heyecanın bitmesinden kaynaklanmaktadır. Sırf yeni bir heyecan yaşayabilmek, azalan ten uyumunu bir başkasında bulabilmek adına, eşlerini aldatan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle duyguların açıkça konuşulması ve heyecanın canlı tutulması adına yeni şeylerin denenmesi çok önemlidir.

Sevgilime Sevdiğimi Nasıl Belli Ederim?

Eşinizle, önceden birbirinize sarılıp uyurken, şimdilerde arkanızı dönüp uyuyorsanız, bu durum ten uyumunun azalmaya başladığının en önemli işaretlerindendir. Korku, kaygı bozukluğu, özgüven eksikliği, stres… gibi pek çok neden, ten uyumunun azalmasına ya da bitmesine neden olabilir. Bu nedenle, fark edildiği anda bir profesyonel destek almak, güzel olan bir birlikteliğin, geçici nedenlerden dolayı bitmesini önlemek adına önerilmektedir. Sorunlarınız geçtiğinde, eşinizi, annesini arayan bebekler gibi aramak durumundan bu şekilde kendinizi koruyabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.