0

Kayınvalide İle İyi Geçinmenin Yolları

kayınvalide ile iyi geçinmenin yollarıKayınvalideniz, eşinizin annesi, anne gibi benimsemeniz gereken, onunsa sizi kızı olarak görmesinin istendiği insan… Ama nedense, kayınvalide ile iyi geçinmek, ya da kayınvalide ile iyi anlaşmak çok zor… Çünkü, genellikle gelinlerin aklında bir kötü kaynana imajı var, kayınvalideler ise, gelinlerin bu düşüncelerini tahmin edebildiklerinden, oğullarını kaybetme korkusu ile karşı karşuyalar… Peki ama kayınvalide ile iyi geçinmenin yolları yok mu? Elbette var. Yazımız içerisinde size bu yollardan söz edeceğiz; ve bu durumun, evlilik hayatınıza dahi ne kadar olumlu yansıdığını rahatlıkla görebileceksiniz.Radyo Dinle

Kayınvalide İle İyi Geçinmenin Yolları

• Kayınvalide ile iyi geçinmek için, her şeyin öncesinde onu iyi anlamak gerekir. Gelin siz değil, bir başkası da olsaydı, kayınvalidenizin tavırları aynı olacaktı. Çünkü, onun oğlunun hayatındaki tek kadın, bu zamana kadar sadece kendisiydi; ama artık bir de siz varsınız, ve artık oğlu ondan çok sizinle zaman geçirecek… Bu durumu algılayabilirseniz, kayınvalidenizin tavırları sizi, olması gerekenden daha çok rahatsız etmeyecektir.

• Kayınvalide ile iyi geçinmek için, onun oğlu ile görüştüğü her anında yanlarında bulunmayın. Eski günlerde siz var mıydınız? Şimdi de her zaman olmayın ki ana – oğul dertleşebilsinler. Sizin varlığınızın kayınvalidenize bir zararı olmadığını hissetsin, ve bunun yanında, evlerinizin de olabildiğince uzak olmasına özen gösterin. Malum, fazla muhabbet tez ayrılık getirir.

• Kayınvalide ile iyi geçinmek için, arada bir mesafenin olması gerekmektedir. Bu nedenle, özellikle, bir ortamda sizi konuşturmuyorsa, her zaman eleştiriyor, haksız olduğunuzu savunuyor, size çok müdahale ediyorsa… ona yaranmaya çalışmak yerine, aranıza mesafe koyarak, tavrınızı algılamasını sağlamaya çalışın. Düzelmeler başladığında da mesafenizi korumaya özen gösterin.

• Telefonla onu aramadan önce, daha önceki telefon konuşmalarınızı düşünün. Ne söylemişti de siz nasıl sinir olmuştunuz? Sonra derin bir nefes alıp sakinleşin. Ve ardından, yine aynı lafları söylerse, bununla nasıl başa çıkacağınızı planlayın. Artık sakin, ve iyi hissediyorsanız, arayıp kayınvalidenizin halini hatırını sorabilirsiniz.

• Ona karşı tutumunuz ne çok kaba, ne de çok samimi olsun… Tartıştığınız zamanlarda, onun, eşinizin annesi olduğunu, yaşça sizden büyük olduğunu hatırlayın, ve saygınızı kaybetmeyin. Tüm bunları gerçekleştirebilmek için sakin olmanızın gerekliliği gerçeğini ise kesinlikle gözden kaçırmayın.

• Kayınvalidenizle tartışmadan önce aile huzurunuzu düşünün; ve gerektiğinde sessiz kalmayı bilin. Aksi halde bu durumdan sadece siz, ya da kayınvalideniz değil, tüm aileniz etkilenecek, unutmayın. Bu nedenle, en iyisi, mesafeyi korumak.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.