0

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

internetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyizAlışveriş yapmayı biz kadınlar kadar seven yoktur. Sevgilimizden ayrıldığımızda, ya da eşimizle tartıştığımızda moral bulmak adına alışveriş yapar, eğer iş durumumuz müsade etmiyorsa da internetten alışverişi tercih ederiz. İnternetten alışveriş sitelerinin sayısı, her geçen gün artmakla birlikte, belki de Türkiye’de bulunan Alışveriş Merkezlerinin mağazalarından daha fazladır. Peki internetten alışveriş siteleri arasında nasıl bir tercih yapmalı, internetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz? İşte yazımız içerisinde sizlere, internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağız…Radyo Dinle

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnternetten alışveriş yaparak zaman zaman bazı ürünleri, dışarıda gördüğünüzden daha uygun fiyata görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ilk olarak, alışveriş yapmayı düşündüğünüz sitenin ne derece güvenli olduğunu araştırmalısınız. Çünkü bu gibi durumlarda hedefin, sizin ucuz ürün almanız olmadığını belirten yetkililer, asıl amacın, sizin kimlik; ve kredi kartı bilgilerinizi almak olduğunu belirtmekteler. Bazı zamanlarda ise, satın alacağınız ürünün taklidi ile karşılaşabiliyorsunuz; örneğin çok iyi tanıdığınız bir markanın ismindeki bir harf değiştiriliyor; ve çok uygun fiyata satın aldığınızı düşündüğünüz bir ürünün, aslında gerçeğini satın almamış oluyorsunuz.

Bu gibi bir durumun varlığını fark ettiğinizde ilk olarak kredi kartınızın işlem iptalini bankanızdan talep etmeli, sonrasında da kolluk kuvvetleri, ya da Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmalısınız. Peki bunların dışında, internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte bu sorunun önemli yanıtları:

• İnternetten alışveriş yaparken ilk olarak, dlışveriş yapacağınız sitenin SSL sertifikasının olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Peki SSL sertifikasını nasıl anlarsınız? Her şeyin öncesinde, alışveriş yapacağınız sitenin adresine bakın, “http” ile değil, “https” ile başlamalıdır. Ve hemen bunun yanında, sarı, ya da yeşil bir kilit yer almalıdır. Zaman zaman kilit, tarayıcının en altında da görülebilir. SSL sertifikası, alışveriş yapmak istediğiniz sitenin güvenli olduğunun göstergesi niteliğindedir.

• İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, ödeme yönteminin ne şekilde olduğudur. 3D Security, kredi kartınızın güvenli şekilde ödemenizi tahsis edebileceği anlamını ifade ederken, alışverişleriniz sırasında sanal kart da kullanabilirsiniz. Sanal kartınızın içerisinde belirli bir miktar limit bulunur, ve belirli sürenin sonunda bu limit asıl kartınıza geri aktarılacağı için, dolandırıcıların, kredi kartınızdan para çekmeleri olanaksız bir hal alır. Bunun yanında, kredi kartı bilgilerinizi sanal klavye ile aktarmak da, internetten alışveriş sırasında tercih edilebilecek güvenli bir yöntemdir.

• İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, aluışverişin yapıldığı yerin iyi seçilmesinin gerekliliğidir. Bunun için, şifresiz Wi-Fi ağı kullanan yerler; ya da internet cafeler güvenli değildir. Mümkünse kendi evinizden, size ait bir internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmelisiniz.

• İnternetten alışveriş sitelerinde alışveriş yaparken, sizden, kredi kartı bilgilerinizin dışında, annenizin kızlık soyadı, doğum tarihiniz, kiminle yaşadığınız gibi bilgiler de isteniyorsa, sahte bir dolandırıcılık sitesinde olabileceğinizi unutmamalı, işleme devam etmemelisiniz…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.